zima-3
sr1
zima1
spływ
zima1
zam
z1
z4
Przejdź do stopki

Informacja o przygotowaniu odpowiednich warunków umożliwiających przetrwanie zwierzętom domowym mrozów

Treść

Przypominamy, że przygotowanie odpowiednich warunków umożliwiających przetrwanie zwierzętom domowym mrozów jest w obowiązku każdego właściciela i opiekuna.

W przypadku wyjątkowych spadków temperatury żadnego zwierzęcia, nawet tego o obfitej okrywie włosowej, NIE WOLNO POZOSTAWIĆ NA NOC NA MROZIE!

Szczególnie dotyczy to zwierząt starych i chorych!

Jak postępować z psem lub kotem, który uległ wychłodzeniu?

Po pierwsze, należy zapewnić zwierzęciu odpowiednią temperaturę - psa lub kota należy dogrzać. Nie może to być gwałtowna zmiana temperatury, tylko stopniowe dogrzewanie. Podajemy letnią wodę do picia, osuszamy, owijamy kocem i układamy w pobliżu źródła ciepła. Powoli karmimy.

UWAGA!

     Jeśli zobaczysz wymęczone zwierzę, np. psa lub kota, zmarznięte, wychłodzone                                  i wychudzone, pozostawione na łańcuchu w nieocieplonej budzie lub wystawione na mróz                bez żadnego schronienia, powinieneś jak najszybciej wezwać na pomoc funkcjonariuszy straży gminnej lub Policji.

PAMIĘTAJ!

Każde zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. 

Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę, uwzględniające potrzeby zwierzęcia.

    Zgodnie z Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:

Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie                               oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Art. 9a. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego                      na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną  lub Policję.

 

     Należy również pamiętać że zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt przez znęcanie się nad zwierzętami rozumie się między innymi wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu.