spływ
sr1
zan1
1w
bocki
1
4
2
7
Przejdź do stopki

Symbole gminy

Treść

Herb Gminy Czorsztyn

   Tarcza typu hiszpańskiego. W czerwonym polu tarczy srebrny zamek z dwoma wieżami zwieńczonymi blankami z oknami czarnymi w po dwa w pas oraz bramą otwartą a między nimi złota korona kazimierzowska otwarta. Pod zamkiem pofalowana srebrna linia w pas. Zamek symbolizuje naddunajecką kamienną warownię graniczną - Czorsztyn; korona - budowniczego zamku króla Kazimierza Wielkiego, jak i starostwo czorsztyńskie podległe królowi. Srebrna pofalowana linia w pas symbolizuje Dunajec. Barwa czerwona to kolor królewski, srebrny - wody, wolności i niewinności, a złoty - dostojeństwa, ciepła, światła i bogactw tych ziem. Czerń symbolizuje nazwę miejscowości i zamku.

Flaga Gminy Czorsztyn

   Flagą jest prostokątny płat o proporcjach 5:8, dzielony w pas w proporcjach 2:1:1, w barwach czerwony-biały-czerwony; w górnym pasie biały wizerunek zamku z dwoma wieżami zwieńczonymi blankami z oknami czarnymi w po dwa w pas oraz bramą otwartą a między nimi złota korona kazimierzowska otwarta. Pod zamkiem pofalowana srebrna linia w pas. Czerwień jest barwą królewską; biel jest symbolem przepływającego Dunajca i zalewu znajdującego się na terenie gminy, barwa wapiennych skał Pienin a także czystości i niewinności. Występujące na fladze podstawowe barwy wywodzą się od barw herbu.

Banner Gminy Czorsztyn

   Bannerem jest prostokąt o proporcjach 1:4, dzielony w pas górny biały wizerunek zamku z dwoma wieżami zwieńczonymi blankami z oknami czarnymi w po dwa w pas oraz bramą otwartą a między nimi złota korona kazimierzowska otwarta. Pod zamkiem pofalowana srebrna linia w pas; dolny pas o szerokości 3/4 podzielony na trzy równe pionowe pasy: czerwony, biały, czerwony. Symbolika identyczna jak na fladze.