Atrakcje turystyczne
Kładka rowerowo-piesza przewieszona przez rzekę Dunajec na podwieszanej konstrukcji z jednostronnym pylonem i zakotwieniem odciągów po stronie polskiej połączyła przeciwległe brzegi Polski oraz Słowacji otwierając przed mieszkańcami obydwu krajów zupełnie nowe perspektywy. Drewniana nawierzchnia kładki o szerokości 2,50 m, oraz długości 176 m miała ogromny wpływ na powstawanie infrastruktury umożliwiającej rozwój turystyki i lokalnego biznesu (powstał m.in. pasaż usługowo-handlowy), ale także zwyczajnie poprawiła warunki komunikacyjne umożliwiające dostęp do bogactw krajobrazowych i kulturowych dwóch leżących obok siebie krajów. Dzisiaj, cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród turystów, którzy chętnie odwiedzają zarówno polski, jak i słowacki brzeg Dunajca.
Pomysł utworzenia parku narodowego na terenie Pienin zrodził się z zachwytu dla niespotykanych walorów tej ziemi. 1 czerwca 1932 roku powstała jednostka organizacyjna pn. „Park Narodowy w Pieninach”, która wespół z powołanym w lipcu 1932 roku Słowackim Rezerwatem Przyrodniczym w Pieninach, utworzyła pierwszy w Europie pograniczny park narodowy. Obecnie Pieniński Park Narodowy obejmuje 2346,16 ha ziemi. Charakteryzuje go duża różnorodność biologiczna-wyodrębniono tu 12 naturalnych i 9 zastępczych zbiorowisk roślinnych. Spośród naturalnych ekosystemów na szczególną uwagę zasługują murawy naskalne najczęstsze siedlisko pienińskich endemitów i reliktów, a także rzadkich roślin wysokogórskich i kserotermicznych. Jedyny w swoim rodzaju ekosystem naturalny stanowią reliktowe laski sosnowe z niskimi, przedziwnie powykręcanymi starymi drzewami rosnącymi na szczytach skał. Wśród ekosystemów zastępczych-czyli takich, które wykształciły się pod wpływem tradycyjnej gospodarki rolnej-szczególne miejsce zajmują łąki porośnięte storczykami. Teren Pienińskiego Parku Narodowego udostępniany jest do zwiedzania, a także do prowadzenia prac badawczych. Około 25% powierzchni parku stanowią ścisłe rezerwaty przyrody, z których najładniejszymi są: Macelowa Góra, Masyw Trzech Koron, Dolina Pienińskiego Potoku. Na obszarach objętych ochroną ścisłą możliwa jest obserwacja naturalnego przebiegu procesów przyrodniczych. Zwiedzanie parku to doskonała okazja do bliskiego kontaktu z naturą, bezcenna lekcja biologii i szansa na zregenerowanie sił fizycznych i psychicznych. W Czorsztynie, Sromowcach Wyżnych - Kątach i Szczawnicy znajdują się przy wejściach do Parku pawilony wystawowe.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: PIENIŃSKI PARK NARODOWY
Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych powstał zapewne w 1513 r. Pod koniec lat 80. XX w. wzniesiono nowy kościół murowany, który przejął funkcję kościoła parafialnego. Kościół oparty jest na konstrukcji zrębowej i pionowym szalunku z listowaniem. Nawa i prezbiterium mają taką samą szerokość i nakryte są jednolitym, wielopołaciowym dachem gontowym. Stropy wewnątrz są płaskie. Cenny zabytek stanowi gotycki tryptyk z końca XIV w. z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dwa skrzydła tryptyku z XV w. oraz gotycka chrzcielnica drewniana z XVI w. przeniesione zostały do nowego kościoła.
Obecnie w Kościółku mieści się Galeria Sztuki Pienińskiej, w której można nabyć prace m.in. artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich. Galeria czynna od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00 i niedziele od godz. 12.00-17.00.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: PARAFIA SROMOWCE
Położone przy szlaku prowadzącym na najsłynniejszy pieniński szczyt - Trzy Korony - schronisko to idealne miejsce na odpoczynek. Z okien pokoi, otwartego przez cały rok schroniska, podziwiać można tradycyjne flisackie tratwy płynące przełomem Dunajca, Czerwony Klasztor czy Tatry. Schronisko słynie z doskonałej regionalnej kuchni oraz czystego, górskiego powietrza. Restauracja mieszcząca się w schronisku dostępna jest dla wszystkich, także dla przechodzących w pobliżu turystów. Schronisko i okolice oferują wiele atrakcji, które urozmaicają pobyt przez cały rok. Przygotowane są specjalne pakiety dla rodzin, pobyty dla firm wraz z organizacją imprez integracyjnych oraz dla szkół z organizacją zajęć edukacyjnych.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: SCHRONISKO TRZY KORONY
Jeden z pięciu pawilonów wystawowych Pienińskiego Parku Narodowego. W pawilonie znajduje się wystawa o tematyce związanej z przyrodą Pienin i sposobami jej ochrony, a także z historią i tradycjami regionu. Charakterystyczny jest tutaj ogródek z gatunkami roślin typowych dla Pienin. Wstęp do Pawilonu jest bezpłatny, można tutaj dostać także przewodniki, mapy czy pocztówki pamiątkowe. Pawilon przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny, otwarty w dniach:
- 1.04 – 30.04 w godz. 10 do 15 z wyjątkiem poniedziałków
- 1.05 – 30.06 w godz. 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków
- 1.07 – 31.08 w godz. 10 do 19
- 1.09 – 31.10 w godz. 10 do 15 z wyjątkiem poniedziałków
- Święta Wielkanocne – nieczynny
Więcej informacji znajdziesz tutaj: PAWILON WYSTAWOWY PPN