spływ
sr1
zan1
1w
bocki
1
4
2
7
Przejdź do stopki

Zarys historyczny, położenie i walory turystyczne

Treść

turystyczne

W południowej części województwa małopolskiego, na granicy Gorców, Pienin i Spisza leży niewielki, ale jakże hojnie obdarzony przez naturę obszar Gminy Czorsztyn o powierzchni 6172 ha.

Obszar Gminy Czorsztyn obejmuje swoim zasięgiem zarówno dużą część Pienin  jak i południowe stoki Gorców, co wpływa na duże zróżnicowanie i przez to atrakcyjność  rzeźby terenu. Gorce to przede wszystkim łagodne lesiste wzgórza i faliste doliny potoków, które są tak różne od Pienin, poprzecinanych licznymi wąwozami, zbudowanych z wapiennych skał tworzących atrakcyjne formy, o stromych ścianach opadających ku dolinom, o deniwelacjach sięgających 500 m, z przecinającym je przełomem Dunajca. Oprócz przełomu Dunajca, który można zobaczyć dzięki organizowanym spływom tratwami flisackimi, do najatrakcyjniejszych krajobrazowo miejsc należą szczyty Trzech Koron i Sokolicy, z których rozciągają się wspaniałe widoki, a także głęboko wcięty w skały Wąwóz Szobczański.

Istotnym i bardzo atrakcyjnym elementem pienińskiego krajobrazu jest Zalew Czorsztyński. Powstał on przez spiętrzenie wód Dunajca zaporą ziemno-betonową o długości 404 m i wysokości 56 m. Wody rozdzielające pasmo Pienin Spiskich od Czorsztyńskich i stoków gorczańskiego pasma Lubania rozciągają się od zapory pod zamkiem w Niedzicy po okolice Dębna. Wokół jeziora znajdują się liczne miejsca do wypoczynku i wędkowania, a w rejsy wypływają statki spacerowe i gondole. Ogromną popularnością cieszy się powstała wokół brzegów Jeziora Czorsztyńskiego pętla rowerowa, która uzyskała tytuł laureata Unikatowej atrakcji turystycznej. Trasa biegnącą miedzy ruinami Zamku w Czorsztynie oraz w Niedzicy liczy ponad 30 km gwarantuje niesamowite wspomnienia: góry, woda,  las – a to wszystko z perspektywy rowerzysty.

Nad brzegiem zalewu na początku lat 90-tych XX, z wybranych obiektów budownictwa ludowego i uzdrowiskowo-willowego znajdujących się na terenach przeznaczonych pod przyszłe jezioro, powstał skansen – Osada Turystyczna Czorsztyn. Istnieje tam także zaplecze noclegowo-gastronomiczne.

Magnesem przyciągającym turystów do Gminy Czorsztyn są też zagospodarowane stoki góry Wdżar:

  • wyciągi krzesełkowe i orczykowe,
  • trasy dla narciarzy i snowboardzistów,
  • alpejska zjeżdżalnia,
  • anomalie magnetyczne.

Nieopodal na Przełęczy Snozka znajduje się pomnik Władysława Hasiora – Grające organy.

Kładka rowerowo-piesza w Sromowcach Niżnych, która połączyła dwa brzegi Dunajca, po polskiej i słowackiej stronie przyczyniła się do ożywienia ruchu turystycznego pomiędzy obydwoma krajami. Dzięki tej 120 metrowej konstrukcji powstała atrakcyjna pętla turystyczna łącząca drogę od Szczawnicy i Czerwonego Klasztoru ze szlakami turystycznymi na Sokolicę i Trzy Korony.

Ale Ziemia Czorsztyńska to także różnorodność i bogactwo wydarzeń historycznych. Zamek w Czorsztynie wzniesiony około 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego strzegł południowych granic Polski. Tędy przejeżdżali kupcy z południowej Europy, a także orszaki królewskie. Tu w Pieninach przebywała Święta Kinga, a z okien zamkowych patrzyła na wody Dunajca młodziutka Jadwiga, przyszła królowa. Był tutaj Władysław Jagiełło, a także jego syn Władysław Warneńczyk, bywali sławni rycerze (Zawisza Czarny) i senatorowie Rzeczpospolitej. W 1790 r. potężny pożar strawił dachy i od tego czasu budowla zaczęła podupadać. Po górskiej fortecy pozostały malownicze, postrzępione ruiny, których najważniejszą część stanowi masywna czworoboczna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Częściowo zrekonstruowane piwnice mieszczą ekspozycję muzealną.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Gminy Czorsztyn znajdziecie Państwo w poszczególnych zakładkach z nazwami sołectw. Zapraszamy!