Atrakcje turystyczne
Spływ Przełomem Dunajca czynny jest: od 1 kwietnia do 31 października z wyjątkiem święta Bożego Ciała. Spływ Dunajcem przez Przełom Pieniński na flisackiej tratwie to spotkanie z dziką niezmienioną od lat przyrodą, a zarazem najciekawszy sposób zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Wycieczka trwa w zależności od poziomu Dunajca i wyboru przystani końcowej od dwóch do trzech godzin. Czas spędzony na tratwie umilają flisacy opowieściami legend, baśni, a także wiadomościami o Pieninach. Tradycje Spływu Dunajcem z turystami sięgają roku 1832.
Kasy biletowe czynne:
- kwiecień-sierpień: 8.30-17.00,
- wrzesień: 8.30-16.00, październik: 9.00-15.00
Bliższe informacje:
- tel.(18) 262 97 21,
- fax (18) 262 97 93
- www.flisacy.com.pl
- e-mail: splyw@flisacy.com.pl
Budynek izby regionalnej pamięta odległe lata, mieściły się w nim: szkoła podstawowa, kino objazdowe, biblioteka, teatr ludowy, klubo-kawiarnia. Obecnie prezentowane są tu eksponaty stanowiące wyposażenie wiejskiego domu i sprzęty gospodarskie z przełomu XIX i XX wieku oraz wiele pamiątek związanych z regionem. Dodatkową atrakcją dla turystów odwiedzających izbę jest możliwość porozmawiania o historii Sromowiec z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich, które prowadzą izbę regionalną.
Droga Krzyżowa na tzw. Sołtysią Skałę to dzieło inicjatywy lokalnej. Utworzone w stromej drodze wyciętej w zboczu schody prowadzą do miejsca skąd rozpościerają się piękne widoki. Na górę prowadzi ponad sto pięćdziesiąt żwirowo-drewnianych schodów, które zakręcając siedmiokrotnie tworzą swoistą leśną serpentynę. Przy drodze i na szczycie góry znajduje się trzynaście małych krzyży - stacji Drogi Krzyżowej oraz jeden duży krzyż, który jest XII stacją "Pan Jezus na krzyżu umiera". Na wszystkich małych krzyżach oprócz nazwy stacji, znajduje się nazwa jednej z ulic w Sromowcach Wyżnych. Wzdłuż całej trasy rozmieszczone są ławeczki. Ostatnie stacje znajdują się w miejscu, z którego można podziwiać Pieniny, Magurę Spiską, Pogórze Spisko-Gubałowskie oraz Tatry. Przy wejściu widocznym z drogi z Krośnicy do Niedzicy jest mały parking oraz pomnik na cześć fundatora terenu Andrzeja Kaczmarczyka, parafian którzy budowali Kalwarię Sromowską oraz inicjatora ks. proboszcza Parafii Sromowce Wyżne p.w. Św. Stanisława B.M. Józefa Bednarczyka.
Pomysł utworzenia parku narodowego na terenie Pienin zrodził się z zachwytu dla niespotykanych walorów tej ziemi. 1 czerwca 1932 roku powstała jednostka organizacyjna pn. „Park Narodowy w Pieninach”, która wespół z powołanym w lipcu 1932 roku Słowackim Rezerwatem Przyrodniczym w Pieninach, utworzyła pierwszy w Europie pograniczny park narodowy. Obecnie Pieniński Park Narodowy obejmuje 2346,16 ha ziemi. Charakteryzuje go duża różnorodność biologiczna-wyodrębniono tu 12 naturalnych i 9 zastępczych zbiorowisk roślinnych. Spośród naturalnych ekosystemów na szczególną uwagę zasługują murawy naskalne najczęstsze siedlisko pienińskich endemitów i reliktów, a także rzadkich roślin wysokogórskich i kserotermicznych. Jedyny w swoim rodzaju ekosystem naturalny stanowią reliktowe laski sosnowe z niskimi, przedziwnie powykręcanymi starymi drzewami rosnącymi na szczytach skał. Wśród ekosystemów zastępczych-czyli takich, które wykształciły się pod wpływem tradycyjnej gospodarki rolnej-szczególne miejsce zajmują łąki porośnięte storczykami. Teren Pienińskiego Parku Narodowego udostępniany jest do zwiedzania, a także do prowadzenia prac badawczych. Około 25% powierzchni parku stanowią ścisłe rezerwaty przyrody, z których najładniejszymi są: Macelowa Góra, Masyw Trzech Koron, Dolina Pienińskiego Potoku. Na obszarach objętych ochroną ścisłą możliwa jest obserwacja naturalnego przebiegu procesów przyrodniczych. Zwiedzanie parku to doskonała okazja do bliskiego kontaktu z naturą, bezcenna lekcja biologii i szansa na zregenerowanie sił fizycznych i psychicznych. W Czorsztynie, Sromowcach Wyżnych - Kątach i Szczawnicy znajdują się przy wejściach do Parku pawilony wystawowe.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: PIENIŃSKI PARK NARODOWY
Najstarsze informacje o kościele w Sromowcach Wyżnych sięgają roku 1614 wzg.1634. Wtedy to, jak mówią miejscowe podania Dunajec wylał z brzegów i zalał świątynię. Po uniesieniu kościoła przez Dunajec wzniesiono nowy. I ten, spłonął w pożarze w roku 1734. Murowany kościół w Sromowcach Wyżnych zbudowany został w roku 1875, głównym inicjatorem był Marcel Drohojewski z Czorsztyna, natomiast świątynie wznieśli parafianie. Tuż obok zabytkowego Kościoła znajdują się pomniki ówczesnych właścicieli ziemskich i fundatorów kościoła, rodziny Drohojowskich.
Jeden z pięciu pawilonów wystawowych Pienińskiego Parku Narodowego. W pawilonie znajduje się wystawa o tematyce związanej z przyrodą Pienin i sposobami jej ochrony, a także z historią i tradycjami regionu. Wstęp do Pawilonu jest bezpłatny, można tutaj dostać także przewodniki, mapy czy pocztówki pamiątkowe. Obok Pawilonu znajduje się restauracja. Pawilon przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
"Ekosystem Dunajca oraz historia flisactwa w Pieninach" otwarty w dniach: 1.04 - 31.10 w godz. pracy kas przystani flisackiej
Więcej informacji znajdziesz tutaj: PAWILON WEJŚCIOWY W SROMOWCACH WYŻNYCH - KĄTACH