Atrakcje turystyczne
Stanowi centrum sportów zimowych, ale i od niedawna doskonałą bazę dla zwolenników wyczynowej jazdy na rowerach. Zwolennicy jazdy na nartach spotykają się zimą na zboczach góry Wdżar wznoszącej się 767 m n.p.m. (stoki oświetlone, w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, z krzesełkowym i orczykowymi wyciągami narciarskimi). Ciekawostką jest przeszłość góry- najpierw była wulkanem, od 1870 roku kamieniołomem andezytu, dziś jest doskonałym punktem widokowym na Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne pasma górskie. Latem można wyjechać na górę Wdżar wyciągiem krzesełkowym. Atrakcją jest zjazd torem saneczkowym typu roller coaster, długość trasy 1000 m, średnie nachylenie zjazdu wynosi 12%, a różnica poziomów to 84 m (najdłuższy w Polsce). Zarówno wyciąg jak i zjeżdżalnia czynne są codziennie od godz. 8.00 do 20.00.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: OŚRODEK NARCIARSKI CZORSZTYN-SKI
Autor zdjęc: Jacek Waruś
Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci Największego z rodu Polaków. 9 lipca 1978 r. Kardynał Wojtyła odprawił na polanie przed wejściem do wąwozu Mszę św. podczas oazowych Dni Skupienia Ruchu Światło – Życie. Na pamiątkę tego zdarzenia wybudowano tam ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, która biegnie trasą wyrobiska starego kamieniołomu andezytu. U wejścia do wąwozu wykonano obelisk z krzyżem i kamienny ołtarz, za nim rozpoczyna dalszy etap ścieżki pnąc się do góry po wykonanych drabinkach i półkach. U ich podnóża leżą wielkie bloki andezytowe wyrwane ze ścian i porośnięte niezwykle pięknym mchem i paprocią rozrzutką rosnącą w tym jedynym miejscu występowania. Ostatni etap trasy znajduje się piętro wyżej i możliwy jest do przebycia, po „wdrapaniu” się po stromych schodach. U końca trasy na piechurów czeka szczyt góry Wdżar, gdzie wąwóz kończy się niby bramą, za którą czeka już tylko zapierający wdech widok na okolicę i rozpościerające się wzdłuż Jezioro Czorsztyńskie.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: WĄWÓZ PAPIESKI W KLUSZKOWCACH
Skansenowo - turystyczny kompleks 31 obiektów architektonicznych, znajdujący się na półwyspie Stylchyn, w pobliżu osady Podbrzezie, na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Z osady roztacza się rozległa panorama na 5 parków narodowych: Gorce (Turbacz), Pieniny, Tatry polskie i słowackie i Babią Górę. Widać z niej 2 średniowieczne zamki: w Czorsztynie i w Niedzicy. Na zachód wyraźnie widoczna jest zapora elektrowni, a na wschód można dostrzec sylwetkę kościoła we Frydmanie. Tuż obok znajduje się przystań Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego.
Powierzchnia osady wynosi około 17 ha. W skład osady wchodzi 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi. Wszystkie obiekty zostały przeniesione tu z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, i pochodzą z XIX i początku XX wieku.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: OSADA CZORSZTYN
Ścieżka przyrodniczo-leśnicza to miejsce dla miłośników przyrody. W ciszy traw, przerywanym jedynie śpiewem ptaków można zwyczajnie pomarzyć lub uciąć krótką drzemkę, jak kto woli... To miejsce stworzone do odpoczynku wyposażone zostało m.in. w platformy widokowe, altany oraz mapy opisujące przebieg trasy i przyrodę rezerwatu. Do rezerwatu prowadzą natomiast 3 drogi leśne – jedna od strony Mizernej, kolejne od ulicy Leśnej i Modrzewiowej w Kluszkowcach. Przy głównym wejściu podziwiać można zarówno panoramę Kluszkowiec, Tatr, jak i Jeziora Czorsztyńskiego, która zapiera dech w piersiach nawet najbardziej obojętnym na piękno natury.
Do ścieżki prowadzą 3 drogi leśne, które zostały odpowiednio wyprofilowane, utwardzone oraz w miejscach koniecznych wyżwirowane. Jedna od strony miejscowości Mizerna o długości 250m, a także od ulicy Leśnej o długości 250m oraz Modrzewiowej o długości 300m w Kluszkowcach. Ścieżka posiada 3 trasy dostosowane do potrzeb oraz możliwości osób wstępujących na jaj szlak połączone ze sobą dobrze oznakowanymi leśnymi ścieżkami tworząc swoisty zamykający się obwód. Krótszą o długości około 500m biegnącą tuż za pierwszą linią drzew oraz dłuższą biegnącą przez środek rezerwatu długości około 700 m. Wychodząc wyżej oznakowanym odpowiednio szlakiem długości około 300 m dotrzemy do umiejscowionego na platformie widokowej tarasu skąd podziwiać można panoramę Tatr. Obok platformy widokowej przygotowane zostało specjalne miejsce do odpoczynku z ławeczkami. Na trasie projektu wybudowano altanę oraz umieszczono ławostoły, a także umieszczono tablicę otwierającą ścieżkę przyrodniczą z mapą sytuacyjną jej przebiegu oraz najważniejsze informacje o obiekcie.. Tablice informacyjne zamontowane przed wejściami informują o atrakcjach rezerwatu i pokazują trasę przebiegu ścieżek, łącznie z przystankami oraz zawierają wyselekcjonowaną informację przyrodniczą. Tablice zawierają starannie wybrane i zredagowane treści informacyjne, głównie o miejscowej bogatej florze i faunie, sposoby zagospodarowania lasu, rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew leśnych oraz ich charakterystykę, panoramę oraz inne ciekawe informacje. Pokazana została specyfika życia w strefie ekotonu czyli styku łąki i lasu. Ścieżka przyrodniczo –leśna „ Modrzewie” ma na celu przede wszystkim edukować ekologicznie poprzez przybliżanie ludziom najciekawszych elementów przyrody i uczyć ich, jak je należy ochraniać. Ścieżki przyrodnicze winny, bowiem uczyć człowieka, relaksować i pobudzać go do głębszych refleksji nad aktualnym stanem środowiska i przyrody ojczystej i chcemy by nasza ścieżka to właśnie zadanie wypełniała. Wszelkie osobliwości przyrody zarówno ożywionej (florystyczne i faunistyczne) jak i nieożywionej (m. in. formy geologiczno-morfologiczne, hydrologiczne i inne przemawiają do świadomości i serca człowieka, do jego umysłu i uczuć... Wszak ktoś, kogo wzruszy szmer strumyka prawdopodobnie nigdy nie będzie zaśmiecał jego koryta i zanieczyszczał jego wody. Ludziom należy stwarzać okazje do tego rodzaju wzruszeń i temu m.in. ma służyć nasza ścieżka. Las jest, bowiem przepięknym, naturalnym obiektem edukacji przyrodniczej i leśnej społeczeństwa. Bogactwo świata roślin i zwierząt jest magnesem przyciągającym człowieka.
Przystań wodna AQUALAND na Jeziorze Czorsztyńskim oferuje plażę oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego m.in.: wypożyczanie rowerków wodnych , wypożyczanie łódek, wypożyczanie kajaków. Na terenie przystani znajduje się punkt gastronomii i przytulny ogródek piwny.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: ZATOKA WODNA AQUALAND
Przystań pn. Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w Kluszkowcach znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim ponad 500 m n.p.m. Przystań posiada miejsca noclegowe, pole namiotowe, możliwość ustawienia kamperów oraz przyczep noclegowych. Przy pływających pomostach można cumować łodzie żaglowe i motorowe. Żeglarze mogą wyczarterować jachty typu PUCK, SIGMA, Omega oraz Tango i inny sprzęt, a chętni na rejs ze sternikiem mają również niepowtarzalną okazję do podziwiania widoków oraz zabytków: Zamku Czorsztyn, Zamku Dunajec, dumnie wznoszących się na przeciwległych brzegach jeziora. W sąsiedztwie przystani znajduje się Osada Turystyczna, swoisty skansen oraz oryginalna Bacówka z krowami i owieczkami, w której można zakupić przysmaki regionalne: oscypki i inne sery. Półwysep Jeziora Czorsztyńskiego o nazwie Stylchyn posiada wybitne walory krajobrazowe dzięki bogatym i eksponowanym panoramom widokowym.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: PRZYSTAŃ ŻEGLARSKA