




24 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych odbyło się uroczyste podsumowanie EkoProjektu, powstałego w ramach Grantowego Programu EkoCzynni, prowadzonego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Celem programu jest m.in. popularyzacja wiedzy i promowanie działań na rzecz ochrony środowiska oraz szeroko pojęta edukacja ekologiczna uczniów. Program daje możliwość pozyskania funduszy na te działania.
Szkoła w Sromowcach Niżnych z dobrym skutkiem sięgnęła po te środki, pisząc projekt, mający na celu podniesienie wiedzy uczniów z zakresu ochrony powietrza. Miał on charakter empiryczny i interdyscyplinarny, a opierał się na dokonywaniu przez uczniów pomiarów i doświadczeń, dotyczących stanu powietrza w najbliższym otoczeniu. Uczniowie, pracując metodą projektu edukacyjnego, pod opieką p. Grażyny Łabno, pomysłodawczyni projektu, przygotowali kampanię edukacyjną na temat niskiej emisji.
Wykorzystując zakupiony miernik zanieczyszczeń powietrza, zbadali stan powietrza w szkole, w okolicy swoich domów, w domach, przy ruchliwszej ulicy i innych dostępnych przestrzeniach publicznych. Badaniom poddali również skład spalin pochodzących m.in. ze spalania węgla, mokrego i suchego drewna oraz pelletu. Wszytko to odbyło się w bezpiecznych warunkach, dzięki zakupionemu dygestorium. Na podstawie przeprowadzonych badań i innych działań edukacyjnych opracowano wnioski, wykonano plakaty, które zachęcają do ochrony powietrza, informują o zagrożeniach, jakie płyną z wdychanych zanieczyszczeń.
Przeprowadzono też konkurs „Jestem współodpowiedzialny za stan powietrza”, do którego zaproszono uczniów klas starszych z całej gminy. W etapie szkolnym wzięło udział 40 uczniów, w etapie gminnym 11. Każda szkoła mogła wyłonić po 3 reprezentantów. Uczniowie zakwalifikowani do finału pisali zdalnie test wiedzy, na podstawie którego wyłoniono zwycięską osobę, która wykazała się największą znajomością tematyki. Była nią Pola Tober , uczennica Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych. Drugie miejsce zajął Marcin Bryniarski ze szkoły w Maniowach, a trzecie ex aequo Aleksandra Górecka ze Sromowiec Wyżnych i Maria Regiec ze Sromowiec Niżnych. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, zakupione między innymi ze środków pochodzących z EkoProjektu.
Ogółem w ramach EkoProjektu pozyskano 9 900 zł. Projekt nie wymagał wkładu własnego. Dzięki niemu szkoła zdobyła cenne wyposażanie do klasopracowni przyrodniczej (m.in. pierwsze w gminie dygestorium), a uczniowie poszerzyli wiedzę na temat źródeł i skutków zdrowotnych oddychania zanieczyszczonym powietrzem.