spływ
sr1
zan1
jez
ug
1w
widok
4
2
7
Przejdź do stopki

Przyjemne z pożytecznym - uczniowie zwiedzali Warszawę

Przyjemne z pożytecznym - uczniowie zwiedzali Warszawę

Treść

W dniach 24–25 października br., klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych, uczestniczyła w wycieczce do Warszawy, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pn. „Podróże z klasą”.

Wycieczka była okazją do urzeczywistnienia wyobrażeń uczniów o stolicy i zwiedzania tego wielkiego miasta, bogatego w zabytki historyczne, centra kulturowe, naukowe i różnorodne rozwiązania techniczne.

Jako główne punkty edukacyjne wybrano Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Ewolucji.

Zwiedzanie pierwszego z nich, czyli MPW, miało na celu ułatwić uczniom lepsze zrozumienie historii naszej Ojczyzny, w tym historii II wojny światowej. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcję zbrojną organizacji podziemnej przeciw niemieckiemu okupantowi podczas II wojny światowej. Uczniowie mieli tu okazję wczuć się (w minimalny sposób) w rolę powstańców, wędrować podziemnym kanałem, posłuchać odgłosów nalotów bombowych na stolicę oraz obejrzeć filmy, pokazujące ogrom zniszczeń, jakich doświadczyła wówczas Warszawa. Poznali też historię ks. Józefa Stanka, kapelana Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego, który pochodził z Łapsz Niżnych i jest patronem tamtejszej szkoły.

Muzeum Ewolucji z kolei wybrano w celu rozwijania u uczniów kompetencji przyrodniczych. To tradycyjne muzeum, w którym prezentowane są liczne skamieniałości organizmów morskich, a także skamieniałe bezkręgowce (amonity, trylobity, brachiopody) oraz autentyczne lub zrekonstruowane szkielety, jaja i modele prehistorycznych zwierząt kręgowych. Można w nim również obejrzeć różne ryciny i tablice stratygraficzne pozwalające prześledzić przebieg historii Ziemi oraz  zrozumieć teorię ewolucji, z którą uczniowie zetkną się na biologii w klasie VIII. Muzeum Ewolucji zostało wybrane zamiennie, za nieczynne w październiku br., Centrum Nauki Kopernik.

Wycieczka zaplanowana była dla 13 uczniów i 3 opiekunów.

Dofinansowanie do wycieczki pozyskano z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Całkowity koszt zadania wyniósł: 7 393,92 zł.

(Tekst i zdj.: G.Ł.).