zima-3
sr1
zan1
zima1
spływ
ug
1w
widok
wedkarze
7
Przejdź do stopki

Jubileusz 100-lecia działalności Ośrodka „Orle Gniazdo”

Jubileusz 100-lecia działalności Ośrodka „Orle Gniazdo”

Treść

W sobotę 14 września br. w Sromowcach Wyżnych miał miejsce niezwykły jubileusz – 100-lecie działalności obchodziła Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna Szkolny Ośrodek Wypoczynkowy „Orle Gniazdo”.

Od wieków ziemia czorsztyńska przyciąga ludzi pragnących odpoczynku, ale i poszukujących inspiracji do działania. To właśnie piękno Pienin zainspirowało 100 lat temu niezwykłą osobę – Olgę Małkowską, współtwórczynię polskiego skautingu, do założenia w Sromowcach Wyżnych ośrodka edukacyjno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży: „Dworek Cisowy” i „Orle Gniazdo”. To miejsca o szczególnym znaczeniu, nie tylko dla naszej gminy, ale i dla polskiego harcerstwa – mówił podczas uroczystości Grzegorz Szerszeń, Zastępca Wójta Gminy Czorsztyn.

Ośrodek w Sromowcach Wyżnych był miejscem gdzie oprócz nauki, dzieci i młodzież uczyły się patriotyzmu, samodzielności, współpracy i opieki nad słabszymi.

W imieniu wspólnoty samorządowej Gminy Czorsztyn pragnę wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim tym, którzy przez lata tworzyli i rozwijali to miejsce, dbając o to, by zachowało swój niepowtarzalny charakter.

Pani dyrektor – Grażynie Iber-Wojtanek, która kontynuuje dobre tradycje poprzedników, dba o niepowtarzalną atmosferę tego miejsca i troszczy się by ten Ośrodek dalej służył kolejnym pokoleniom, składam życzenia pomyślności i realizacji wielu planów na przyszłość. Dziękuję również za promowanie regionu, naszego pięknego pienińskiego folkloru i tradycji  - podsumował swoje wystąpienie Grzegorz Szerszeń.

Na uroczystości jubileuszu pojawiła się wnuczka Olgi Małkowskiej – Tina Małkowska, przedstawiciele władz Warszawy, przedstawiciel kuratorium z Nowego Targu – Leszek Ciężobka, oraz p. Joanna Workowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Olgi Małkowskiej ze Sromowiec Wyżnych. Nie zabrakło radnych Gminy Czorsztyn i przedstawicieli lokalnych i zaprzyjaźnionych instytucji.

W części artystycznej jubileuszu można było zobaczyć występy zespołów regionalnych „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej i zespołu „Dolina” z Krempach.