9 czerwca 2024 - wykorzystaj swój głos
Treść
Wybory europejskie to jedno z największych demokratycznych głosowań na świecie. Co 5 lat wyborcy wybierają ponad 700 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy reprezentują wszystkie kraje należące do UE.
Twój głos decyduje o tym, jakie decyzje podejmie Parlament w sprawach, które mają znaczenie dla mieszkańców w zakresie gospodarki, energii, klimatu, zdrowia, bezpieczeństwa, spraw społecznych czy kultury.
9 czerwca 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.
Organizacja wyborów leży w gestii każdego kraju, ale istnieją pewne wspólne przepisy, które kraje muszą stosować.
- Wybory muszą odbyć się w ciągu czterech dni, od czwartku do niedzieli.
- Liczba posłów i posłanek do PE wybranych z danej partii politycznej jest proporcjonalna do liczby otrzymanych przez nią głosów.
- Obywatele UE mieszkający w innym kraju UE mogą tam głosować i kandydować w wyborach.
- Każdy obywatel może głosować tylko raz.
Liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego reprezentujących Polskę wynosi 53 osoby.
- Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania.
- Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Jeśli jednak w ostatnim czasie zmienił się Twój adres zamieszkania, sprawdź we właściwym urzędzie gminy, czy znajdujesz się w rejestrze wyborczym. Osoba, która chce głosować poza miejscem stałego zamieszkania, ma dwie możliwości: może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania - wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców, najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju. Można również złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będziesz przebywać w dniu wyborów. Wniosek należy złożyć w urzędzie giny najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów.
- Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzić naszą tożsamość, stąd do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport.
- W Polsce głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat.
Dlaczego warto wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
- Współdecydowanie o przyszłości Unii Europejskiej: w tym roku wybieramy 53 posłów i posłanek, którzy będą wpływać na kluczowe decyzje dotyczące polityki klimatycznej, gospodarczej, społecznej i wielu innych obszarów.
- Wzmocnienie głosu Polski: wysoka frekwencja wyborcza wzmacnia pozycję Polski w Unii Europejskiej.
- Realizacja obywatelskiego obowiązku: udział w wyborach to fundamentalne prawo każdego obywatela, dające możliwość wyrażenia swoich poglądów i preferencji politycznych.