zima-3
sr1
zan1
zima1
spływ
ug
1w
widok
wedkarze
7
Przejdź do stopki

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu oficjalnie otwarty

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu oficjalnie otwarty

Treść

W sobotę, tj. 20 stycznia br. miała miejsce oficjalna inauguracja działalności Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich.

Instytut ma swoją siedzibę w Domu Podhalan w Ludźmierzu. Budynek przeszedł gruntowny remont i został dostosowany do obecnych potrzeb. W budynku znajdują się pracownie etnograficzna, etnomuzykologiczna, etnochoreograficzna, języka, sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, edukacji regionalnej pomieszczenia z powierzchnią biurową i salą wielofunkcyjną, do digitalizacji archiwalnych zbiorów fonograficznych i piśmienniczych, wideo, fotograficznej oraz studio nagrań.

Uroczystego otwarcia działalności Instytutu dokonał Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Zarych, Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Julian Kowalczyk, Prezes Związku Podhalan w Polsce.

Oficjalne obchody działalności Instytutu rozpoczęto mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu, o oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał Zespół Podhalanie.

Wieczorem w sali widowiskowej Instytutu odbył się koncert, podczas którego była okazja do poznania bogactwa kulturowego całego regionu. Wrażenia artystyczne i muzyczne zapewniły występy zespołów z Polski, Słowacji i Węgier. Na scenie zagrali i zaśpiewali: Zespół Regionalny Białodunajcanie, Zespół Regionalny Mystkowianie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, Młodzieżowa Kapela Góralska Jutrzenka, Folklórny Súbor Rozmarija ze Słowacji oraz zespół Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes z Węgier.

Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia prac Władysława Trebuni-Tutki. Wystawa dostępna jest w holu sali widowiskowej.

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu będzie miejscem dla twórców i sceną ważnych wydarzeń kulturalnych w regionie i jest filią Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu. Prace remontowe nowego obiektu trwały ponad dwa lata a koszt inwestycji wyniósł ponad 32,5 mln złotych.

Gminę Czorsztyn na uroczystej inauguracji działalności Instytutu reprezentował Wójt – Tadeusz Wach.