spływ
sr1
zan1
1w
bocki
1
4
2
7
Przejdź do stopki

Wybory parlamentarne - 15 października 2023 r.

Wybory parlamentarne - 15 października 2023 r.

Treść

W najbliższą niedzielę, tj. 15 października 2023 r. wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów do Sejmu oraz 100 senatorów.

Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7.00–21.00.

Aby pobrać karty do głosowania, należy okazać dokument ze zdjęciem np. dowód osobisty lub paszport.

Wyborcy dostaną dwie karty do głosowania. Na jednej znajdą się nazwiska kandydatów do Sejmu, pogrupowane według komitetów wyborczych. Numery list zostały wylosowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kolejność na poszczególnych listach ustalały komitety wyborcze.

Na drugiej karcie znajdą się nazwiska kandydatów do Senatu.

Wyborca będzie mógł również pobrać kartę do głosowania w referendum.

Aby oddać ważny głos w wyborach, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej karcie.

Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale.

24 godziny przed dniem głosowania rozpoczyna się cisza wyborcza i referendalna i trwać będzie do jego zakończenia głosowania. Kampania wyborcza musi zakończyć się w piątek, 13 października o godz. 24.00. Po tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej i kampanii referendalnej.

Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, a prowadzenie kampanii referendalnej to prezentowanie swojego stanowiska w sprawach poddanych pod referendum.

W trakcie ciszy wyborczej i referendalnej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych i referendalnych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest także agitacja wyborcza i prowadzenie kampanii referendalnej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynków, w którym ten lokal się znajduje. Nie wolno m.in. eksponować symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

W czasie ciszy wyborczej i referendalnej nie można podawać wyników sondaży wyborczych i referendalnych. Za złamanie zakazu grozi kara od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.

Pamiętaj! Twój głos się liczy! Weź udział w wyborach!