Komiks dla dzieci i młodzieży – szkolenie dla bibliotekarzy i nauczycieli
Treść
Gmina Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach zorganizowała szkolenie pn. „Komiks dla dzieci i młodzieży: budowanie zbioru, akcje czytelnicze, pomysły na zajęcia dla grup”.
Obecnie u dzieci i młodzieży można zaobserwować krótki czas uwagi. Dlatego dobrym rozwiązaniem w nauczaniu jest oferowanie innych form czytelniczych. Często zdarza się, że książka nie jest dla dziecka fascynującym sposobem spędzania wolnego czasu. Komiks natomiast bywa dużo bardziej atrakcyjny, a dodatkowo może przynieść korzyści. Ponieważ komiks jest uproszczoną wersją narracji to pozwala rozwiązać problem niechęci do czytania książek.
Zamiast książek pełnych fabuły, można dziecku zaoferować komiksy zapełnione kolorowymi, dynamicznymi obrazkami z mniejszą ilością tekstu. W czasach wszechobecnej wizualizacji, graficzna forma książki bardziej przemawia do wyobraźni dzieci niż tradycyjne książki.
Eksperci naukowi są przekonani, że czytanie komiksów zdecydowanie wpływa na rozwój mózgu. Sięganie po komiksy, podobnie jak w przypadku tradycyjnych powieści zmusza czytelnika do uważnego śledzenia akcji, właściwego rozszyfrowania, przeanalizowania i zrozumienia języka, którym posługują się bohaterowie komiksów. Okazuje się, że jest to dla dzieci równie dobry sposób na poprawę umiejętności czytania, komunikacji i funkcji poznawczych, co czytanie tradycyjnych książek. Wynika z tego, że czytanie komiksów równie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży.
Uczestnicy szkolenia mieli okazję poznać listę rekomendowanych komiksów i powieści graficznych oraz sprawdzone metody działań z młodzieżą, które prowadzą do zatrzymania młodego czytelnika w bibliotece. Prowadząca szkolenie Joanna Grzelczyk przedstawiła propozycje jednorazowych i cyklicznych zajęć prowadzonych w oparciu o komiks.
Udział w szkoleniu wzięli bibliotekarze z terenu powiatu nowotarskiego i nauczyciele ze szkół podstawowych w Gminie Czorsztyn.
Szkolenie zrealizowano w ramach Projektu BLISKO. Zadanie pn. „Blisko, coraz bliżej biblioteki”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025.
Fot.: M. Wojtaszek.