zima-3
sr1
zan1
zima1
spływ
ug
1w
widok
wedkarze
7
Przejdź do stopki

Opera "Król Pasterzy"

Opera

Treść

Drodzy Słuchacze!!!

Zapraszamy na wybory Króla Pasterzy roku 1980 w Krościenku n/D w malowniczej scenerii, nad brzegiem Dunajca.

20.08.2022r. godz. 19.00 - Amfiteatr w Krościenku n/D.

W walce o koronę wezmą udział:

Rózia – Maria Złotek

Wojtek – Jakub Pawlik

Maciuś Ciemięga – Klaudiusz Leśniak

W jury konkursu zasiądą:

Sołtys – Michał Czok

Jewka – Ewa Walkowska

Zaproszeni goście: Krzysztof Michalski, Natalia Chorzalska, Martin Pado

Do śpiewu i tańca przygrywać będzie:

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner.

Reżyseria: Błażej Peszek

Fundatorem i organizatorem dobrej zabawy jest:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

FB - https://www.facebook.com/events/604964024575535

www - http://www.leadergorce-pieniny.pl/kolejna-opera-plenerowa-w-pieninach-z-dofinansowania-mkidn-w-programie-kultura-dostepna-.html

 

Opera Król pasterzy to jednoaktowy obrazek sceniczny, ilustrujący kujawski zwyczaj wyboru króla pasterzy. Zgodnie z tą tradycją, związaną  z Zielonymi Świątkami królem wsi zostawał pasterz, który w dzień tego święta, z samego rana, jako pierwszy w wiosce wyprowadził stado na pastwisko.

                Kompozytor utworu, a zarazem pasjonujący się kulturą ludową etnograf i folklorysta Oskar Kolberg jest znany przede wszystkim ze swojej działalności badawczej i naukowej. Jego wielkim wkładem w utrwalenie, rozpowszechnienie i spopularyzowanie niezapisanych zwyczajów ludu wiejskiego było zebranie melodii ludowych, opracowanie tańców oraz opisanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Ponadto Kolberg jest autorem własnych kompozycji fortepianowych, pieśni solowych i chóralnych oraz utworów scenicznych.

            Król pasterzy w warstwie muzycznej oparty został w większości   na wykorzystaniu artystycznie przetworzonych polskich melodii ludowych, w tym także tańców, takich jak oberek, polonez i mazur. Utwór pozbawiony jest rozbudowanej fabuły, a akcja sceniczna ogranicza się     do prostych dialogów, ponieważ, wg podtytułu Obrazek z życia ludu wiejskiego w Kujawach opera nie opowiada konkretnej historii, ale prezentuje zwyczaj wyboru króla pasterzy. Nie oznacza to jednak, że kompozycji brakuje humoru czy polotu, wręcz przeciwnie, pomimo skromnej treści w libretcie zarysowane zostały konkretne postacie i wątki. Pod względem muzycznym utwór obfituje w wielość pięknych melodii, ukrytych w ariach, duetach oraz rozbudowanych scenach zespołowych z chórem. Całość tworzy wdzięczną i przyjazną w odbiorze kompozycję zarówno dla miłośnika, jak i początkującego entuzjasty sztuki operowej.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego , pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Program Kultura Dostępna 2022.

 

O organizatorze: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” jest organizacją pozarządową działającą na terenie Gorców i Pienin od roku 2006. Stowarzyszenie obejmuje swoim działaniem gminy wiejskie: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem i Ochotnicę Dolną oraz tereny Miasta i Gminy Szczawnica. Organizacja jest partnerem zrzeszającym sektor publiczny, społeczny i gospodarczy oraz mieszkańców.

Głównymi obszarami działania Stowarzyszenia są:

1.      Aktywizacja społeczności lokalnej

Podejmowanie inicjatyw i działań mających na celu pobudzenie aktywności społeczności lokalnych oraz ich czynny udział w opracowaniu i realizacji LSR, animowanie działań społeczności lokalnej i rozwijanie ich zdolności do opracowywania i wdrażania operacji.

2.      Organizowanie i finansowanie przedsięwzięć

Organizowanie i finansowanie przedsięwzięć o charakterze informacyjnym lub szkoleniowym, w tym szkoleń, konferencji, warsztatów.

3.      Współpraca z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi

Współpraca z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celem LGD na poziomie krajowym i międzynarodowym; upowszechnianie i wymiana informacji o inicjatywach związanych z aktywnością ludności pochodzącej z obszaru działania LGD.

4.      Promocja obszarów wiejskich położonych na obszarze działania LGD

Promocja obszarów wiejskich poprzez:

• Organizację imprez kulturalnych tj. festiwale, pokazy, targi i wystawy, służących zwłaszcza promocji regionu i jego tożsamości kulturowej.

• Działalność promocyjną i informacyjną, w tym: opracowanie i druk broszur, folderów, opracowanie i rozpowszechnianie materiałów audiowizualnych, przygotowywanie i rozpowszechnianie innych materiałów o charakterze promocyjnym.

5.      Działania w obszarze ekonomii społecznej

Dodatkowe środki dla LGD z oferowanych usług marketingowo-reklamowych pn. „Marketing na PLUS - Agencja marketingowa”. Dzięki środkom zarobkowanym w ramach agencji reklamowej, stowarzyszenie ma możliwość przeznaczyć na dodatkowe działania kulturalne stowarzyszenia.

 

Źródło: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” Magdalena Czaja