spływ
jezioro
Czorsztyn
Czorsztyn
zachód
spływ
stare maniowy
gmina czorsztyn
ukraina
Przejdź do stopki

Gminne manewry strażackie „Wiosna 2022"

Gminne manewry strażackie „Wiosna 2022

Treść

W piękną słoneczną niedzielę 15 maja 2022 roku w Maniowach przeprowadzono gminne manewry strażackie „Wiosna 2022”. Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przy remizie OSP w Maniowach. Dh. Jakub Złydaszyk – Komendant Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o gotowości zastępów OSP do szkolenia a następnie przedstawił dowódcom zastępów OSP plan i założenia do ćwiczeń.

➡️ Temat ćwiczeń:

✔️ „Standardowe zasady postępowania podczas zdarzeń w obrębie instalacji fotowoltaicznych; ratownictwo techniczne, udzielanie pierwszej pomocy oraz medycznych czynności ratunkowych”.

➡️ Ćwiczenia podzielono na dwie części:

✔️ W pierwszej części Komendant Gminny przedstawił zagadnienia z zasad postępowania podczas zdarzeń w obrębie instalacji fotowoltaicznych ma podstawie dokumentu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pt.: „Standardowe zasady postępowania podczas zdarzeń w obrębie instalacji fotowoltaicznych”. W obecnym czasie montuje się bardzo dużo instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych i przemysłowych. W przypadku wystąpienia pożaru na obiekcie, który posiada instalację fotowoltaiczną, strażacy dodatkowo narażeni są na porażenie prądem elektrycznym. Dlatego ważne jest, aby strażak ratownik zapoznał się, jak postępować, po przyjeździe do pożaru obiektów z instalacją fotowoltaiczną. Gdzie wyłączyć zasilanie i czym gasić instalacje fotowoltaiczne.

✔️ W drugiej części przećwiczono ewakuację poszkodowanego, zakleszczonego w samochodzie, przy użyciu urządzeń hydraulicznych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych. Przeprowadzono 3 scenariusze ćwiczeń. W pierwszym uczestniczyli strażacy ratownicy z OSP Sromowce Wyżne i OSP Sromowce Niżne. W drugim udział wzięli ratownicy z OSP Kluszkowce, OSP Czorsztyn i OSP Mizerna a w trzecim strażacy z OSP Maniowy i z OSP Huba. Do tego typu ćwiczeń, użyto samochód osobowy, który miał trafić wkrótce na złom. Przećwiczono warianty rozcinania kolejnych elementów samochodu, aby wydobyć osobę zakleszczoną z samochodu. Po zakończeniu ćwiczeń, porozcinany samochód załadowano na lawetę, która w następnym dniu odwiezie go na złom.

Na zakończenie szkolenia zorganizowano ponownie w tym samym miejscu zbiórkę zastępów OSP. Podsumowano przebieg ćwiczeń a następnie Dh. Jakub Złydaszyk złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o zakończeniu Gminnych manewrów strażackich.