spływ
sr1
zan1
1w
bocki
1
4
2
7
Przejdź do stopki

Podsumowanie projektu pn. „ Z muzyką przez pokolenia – warsztaty nauki tradycyjnej gry melodii podhalańskich na instrumentach smyczkowych”

Treść

  

   Projekt pn. „ Z muzyką przez pokolenia – warsztaty nauki tradycyjnej gry melodii podhalańskich na instrumentach smyczkowych”, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa programu to Kultura ludowa i tradycyjna.  W ramach projektu od maja do grudnia odbywały się cykliczne zajęcia nauki gry na instrumentach ludowych (skrzypcach i basach) dla dzieci i młodzieży z zespołu „Mali Maniowianie”. Przeszkolonych zostało 5 rekrutowanych wcześniej osób.

   Warsztaty obejmowały naukę gry na instrumentach od podstaw poprzez zapoznanie się z instrumentem, naukę podstawowych skal góralskich oraz naukę podstawowych melodii podhalańskich. Dzieci uczyły się melodii oraz akompaniamentu oraz zapoznały się z charakterystyczną dla muzyki podhalańskiej techniką gry i góralskim brzmieniem muzyki.  W każdym miesiącu odbyło się 20 godzin warsztatów, a łącznie od maja do grudnia – 160 godzin.

   Zajęcia prowadził mistrz muzyki podhalańskiej – Andrzej Budz – regionalista, wielokrotny laureat konkursów muzyków i muzykantów ludowych, zarówno konkursów lokalnych jak i ogólnopolskich. Muzykant, twórca ludowy, wykwalifikowany instruktor gry na instrumentach ludowych, w tym pasterskich.  

   Celem projektu była kontynuacja podhalańskich tradycji muzycznych i podtrzymywanie międzypokoleniowego przekazu poprzez naukę tradycyjnej gry i  przywrócenie praktyki wykonawczej starych tradycyjnych nut podhalańskich oraz rozwijanie zainteresowań grą na instrumentach, zachowanie autentyczności podhalańskiej oryginalnej, rozpoznawalnej muzyki i sposobu gry poprzez przekaz MISTRZ i UCZEŃ.  Zadanie było dofinansowane w 100% przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 18 000,00 zł.

Zdjęcia