spływ
sr1
zan1
1w
bocki
1
4
2
7
Przejdź do stopki

„Jestem współodpowiedzialny za stan środowiska” – podsumowanie konkursu

„Jestem współodpowiedzialny za stan środowiska” – podsumowanie konkursu

Treść

6 czerwca br. w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Przyrodniczego „Jestem współodpowiedzialny za stan środowiska”. Słowa stanowiące tytuł konkursu szczególnie wybrzmiały podczas prelekcji, jaką na tę okoliczność, wygłosiła p. Grażyna Łabno, na temat mikroplastiku i zanieczyszczeń wód, a także konieczności ich ochrony i oszczędzania. Prelegentka zwróciła uwagę m.in. na źródła mikroplastiku, ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. Podkreśliła również, że każdy z nas, rewidując tylko codzienne zachowania, może zmniejszyć ilość plastiku w środowisku. Wystarczy np. korzystać podczas codziennych zakupów z toreb wielokrotnego użytku (zamiast plastikowych jednorazówek), zaprzestać pakowania produktów spożywczych w folię, czy kupować napoje w szklanych butelkach zamiast w plastikowych. Taki precykling przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów, ograniczy zanieczyszczenie wód, powietrza i gleby.

Zarówno konkurs, jak i prelekcja wpisują się w działania edukacyjne szkoły i gminy mające na celu troskę o jakość środowiska przyrodniczego naszej małej ojczyzny, a data uroczystości wiąże się z obchodami Światowego Dnia Środowiska oraz Małopolskim Zielonym Tygodniem.

Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy „Jestem współodpowiedzialny za stan środowiska” organizowany jest w Sromowcach Niżnych od 22 lat. Adresatami są przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy, ale szkoła zaprasza też uczniów z gmin sąsiednich. Jego celem jest propagowanie wiedzy ekologicznej i zwrócenie uwagi na konieczność ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w tym zakresie, występujących w najbliższej okolicy. Poruszane są m.in. tematy związane z ochroną powietrza (zwłaszcza dotyczące skutków niskiej emisji), czystością wód i problemem odpadów. Konkurs odbywa się dwuetapowo: każda szkoła, we wcześniejszych eliminacjach wyłania 3 uczniów, którzy biorą udział w etapie międzyszkolnym.

W tym roku w finale wzięło udział 15 uczniów z 5 szkół (wszystkie szkoły z naszej gminy oraz szkoła w Niedzicy). Uczniowie zmierzyli się z testem, wymagającym zarówno szerokiej wiedzy z ochrony środowiska, ale także (co szczególnie cenne) umiejętności przewidywania skutków działań człowieka w środowisku.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

I miejsce

Emilia Regiec – SP w Sromowcach Niżnych

Hubert Mszanik – ZS-P w Kluszkowcach

II miejsce

Maria Milaniak – ZS-P w Kluszkowcach

III miejsce

Marcin Bryniarski – SP w Maniowach

Kamila Kaczmarczyk – SP w Niedzicy.

Wszyscy uczestnicy etapu międzyszkolnego otrzymali nagrody. Zostały one ufundowane przez Wójta Gminy Czorsztyn, p. Anetę Markus.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!