spływ
sr1
zan1
1w
bocki
1
4
2
7
Przejdź do stopki

Jubileusz Zespołu Mali Maniowianie

Jubileusz Zespołu Mali Maniowianie

Treść

10 lutego br. w Domu Kultury w Maniowach miały miejsce obchody związane z jubileuszem 30-lecia działalności zespołu Mali Maniowianie.

Zespół regionalny powstał w lutym 1994 roku z inicjatywy ówczesnego wójta Gminy Czorsztyn, Stanisława Wojtaszka. Pierwszymi instruktorami zostali Maria i Józefa Staszlowie z Nowego Targu. Zespół rozpoczął działalność przy Gminnym Centrum Kultury, a kierownikiem zespołu została ówczesna pracownica Domu Kultury w Maniowach Anna Wojtaszek. Zespół przyjął nazwę „Mali Maniowianie”, za patrona obrał sobie zmarłego w 1992 roku, długoletniego proboszcza parafii Maniowy śp. ks. Antoniego Siudę - człowieka wielkiego duchem i sercem.

W 2010 roku zespół przejęła instruktorka Katarzyna Dobrzyńska, instruktorem muzycznym został Stanisław Gąsienica. Po jego śmierci instruktorami byli: Józef Staszel, Łukasz Gromada, Katarzyna Dobrzyńska, obecnie naukę gry prowadzi Andrzej Budz. Przy zespole działa szkółka gry na instrumentach pasterskich – fujarkach, prowadzona przez Katarzynę Dobrzyńską. W nauce tańca pomaga również instruktor  Mateusz Buła.

W zespole prowadzone są trzy grupy wiekowe: młodsza grupa dzieci do 10 roku życia, średnia grupa dzieci od 11 roku życia, oraz młodzież – łącznie prawie sześćdziesiąt osób.

W ciągu trzydziestu lat działalności, zespół opracował wiele programów przedstawiających zwyczaje i obyczaje ludowe m.in.: Zielone Świątki, Jasełka Góralskie, Kolędnicy, Konkurs Jodła, Góralskiego (konkurs potraw góralskich), Hałdamas (zakończenie żniw), Polywacka (śmigus dyngus), Na polanie przy pasyniu, Jak się downij dzieci bawiły, Składacka, Podłazy, Andrzejki, Wesele Góralskie oraz programy dotyczące głównie scenek z życia dzieci na dawnej wsi.

Mali Maniowianie biorą udział w licznych konkursach oraz występują często przy okazji uroczystości kościelnych, wiejskich lub gminnych. Regularnie wyjeżdżają też na festiwale folklorystyczne, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. 

Zespół regionalny to nie tylko nauka tańca i śpiewu, to także wychowanie dzieci w duchu tradycji przodków, dbałości o jej zachowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom.

List gratulacyjny oraz prezent z okazji Jubileuszu Zespołu na ręce kierownika – Katarzyny Dobrzyńskiej wręczył Wójt Gminy Czorsztyn – Tadeusz Wach.

Członkom Zespołu i instruktorom życzymy dalszych sukcesów i nieustającej pasji w podtrzymywaniu tradycji i kultury góralskiej.