sr1
zan1
jez
ug
1w
wedkarze
zachód
sc
r1
boc1
Przejdź do stopki

Gminne manewry strażackie „Wiosna 2023”.

Gminne manewry strażackie „Wiosna 2023”.

Treść

W niedzielę 23 kwietnia 2023 roku w Kluszkowcach przeprowadzono Gminne manewry strażackie „Wiosna 2023”. Podobnie jak w ubiegłym roku pogoda dopisała strażakom. Było ciepło i słonecznie.

Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przy wyciągu narciarskim Czorsztyn-ski w Kluszkowcach. Dh. Kazimierz Janczy – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o gotowości zastępów OSP do ćwiczeń a następnie przedstawił dowódcom zastępów OSP plan i założenia do ćwiczeń zgrywających jednostek OSP Gminy Czorsztyn.

Tematem ćwiczeń była: „Ewakuacja poszkodowanych w trudnych warunkach terenowych, ewakuacja poszkodowanych z krzesełkowych kolei linowych, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, podstawy ratownictwa wysokościowego, współpraca z jednostkami Górskiego Ochotniczego pogotowia Ratunkowego”.

Założono dwa scenariusze ćwiczeń (warianty ćwiczeń), które odbywały się równocześnie w różnych miejscach (stanowiskach ćwiczeń).

Wariant I: Ewakuacja poszkodowanych z kolejki krzesełkowej przy wykorzystaniu drabiny przy użyciu technik zawartych w skrypcie ratownictwa wysokościowego. Różne metody, w zależności od umiejętności oraz potrzeb.

Wariant II: Zdarzenie z udziałem rowerzysty górskiego w terenie trudnodostępnym, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, użycie technik linowych do sprowadzenia go do miejsca transportu przez Zespół Ratownictwa Medycznego, współpraca z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przeniesienie i przygotowanie poszkodowanego do transportu przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Na miejscu ćwiczeń dokonano najpierw podziału jednostek ćwiczących. OSP Czorsztyn, OSP Kluszkowce, OSP Maniowy i OSP Sromowce Niżne zostały przydzielone do przećwiczenia Wariantu I natomiast OSP Huba, OSP Mizerna i OSP Sromowce Wyżne zostały skierowane do przećwiczenia Wariantu II. Po przećwiczeniu tych wariantów nastąpiła zmiana zastępów.

Na zakończenie ćwiczenia zorganizowano ponownie w tym samym miejscu zbiórkę zastępów OSP. Podsumowano przebieg ćwiczeń a następnie dh. Kazimierz Janczy złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o zakończeniu Gminnych manewrów strażackich.