Zdjęcie w slajderze - Masyw Trzech Koron Zdjęcie w slajderze - Kładka pieszo-rowerowa na Dunajcu. Sromowce Niżne. Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie we mgle. Zdjęcie w slajderze - Jesienne wycieczki w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Ścieżka roerowa wokół Jeziora CzorsztyńskiegoZdjęcie w slajderze - Zamek w Czorsztynie. Zdjęcie w slajderze - Kamienne piwniczki. Osada Turystyczna Czorsztyn w Kluszkowcach. Zdjęcie w slajderze - Jesień pod Hubką. Zdjęcie w slajderze - Rejsy widokowe po Jeziorze Czorsztyńskim. Zdjęcie w slajderze - Widok z Góry Wdżar w Kluszkowcach. Zdjęcie w slajderze - Zachód słońca nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Zdjęcie w slajderze - Kluszkowce z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowo-piesza wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Zarys historyczny

To niewielka wioska położona na stokach Lubania, rozciągnięta wzdłuż potoku Mizerzanka, u podnóża Lubania, na wysokości ok. 600 m n.p.m. Typowa dla regionu górska wioska od niedawna stała się sporą atrakcją turystyczną - oczywiście w związku z Jeziorem Czorsztyńskim. W dolnej części miejscowości powstała mianowicie przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu wodnego, stad też organizowane są wycieczki po jeziorze statkiem Biała Dama. Mizerna posiada, więc doskonałe warunki do wypoczynku, tym bardziej, że górna "gorczańska" część miejscowości nie straciła swego tradycyjnego charakteru.

Z Mizernej warto się wybrać na grzbiet pobliskiej Girowej Góry, gdzie znajduje się rezerwat Modrzewie. Chronione jest tu skupisko modrzewia polskiego pochodzenia naturalnego, a zajmuje rezerwat powierzchnię 10,43 ha. Warto także wspomnieć, że w Mizernej dokonano największego na Podhalu odkrycia flory kopalnianej - w dolinie potoku Mizerna. Osady te wypełniają wąską rynnę kopalnej doliny na długości ok. 600 m. Znaleziono tu rzeczny materiał pochodzenia tatrzańskiego - w tym najstarsze na Podhalu otoczaki granitoidowe i kwarcytowe. Ogółem znaleziono tu 229 gatunków roślin. Odkrycie to wpłynęło istotnie na poglądy geologów na temat dziejów Tatr i stało się przesłanką istotnie zmieniającą poglądy na trzeciorzęd i czwartorzęd.

Żródło: Marta Michałowicz-Kubal i Grzegorz Kubala: "Wokół Jeziora Czorsztyńskiego"


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 25 Sty 2020-1 °
-0.6 °C26 Sty
1.1 °C27 Sty
1.2 °C28 Sty
-0.3 °C29 Sty

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia