Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie o zachodzie słońca Zdjęcie w slajderze - Jezioro Czorsztyńskie z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Gora Wdżar zimąZdjęcie w slajderze - Aktywna zima tylko w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Stok narciarski w Kluszkowcach wieczorną porą. Zdjęcie w slajderze - Gmina Czorsztyn zimą Zdjęcie w slajderze -

Zarys historyczny

To niewielka wioska położona na stokach Lubania, rozciągnięta wzdłuż potoku Mizerzanka, u podnóża Lubania, na wysokości ok. 600 m n.p.m. Typowa dla regionu górska wioska od niedawna stała się sporą atrakcją turystyczną - oczywiście w związku z Jeziorem Czorsztyńskim. W dolnej części miejscowości powstała mianowicie przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu wodnego, stad też organizowane są wycieczki po jeziorze statkiem Biała Dama. Mizerna posiada, więc doskonałe warunki do wypoczynku, tym bardziej, że górna "gorczańska" część miejscowości nie straciła swego tradycyjnego charakteru.

Z Mizernej warto się wybrać na grzbiet pobliskiej Girowej Góry, gdzie znajduje się rezerwat Modrzewie. Chronione jest tu skupisko modrzewia polskiego pochodzenia naturalnego, a zajmuje rezerwat powierzchnię 10,43 ha. Warto także wspomnieć, że w Mizernej dokonano największego na Podhalu odkrycia flory kopalnianej - w dolinie potoku Mizerna. Osady te wypełniają wąską rynnę kopalnej doliny na długości ok. 600 m. Znaleziono tu rzeczny materiał pochodzenia tatrzańskiego - w tym najstarsze na Podhalu otoczaki granitoidowe i kwarcytowe. Ogółem znaleziono tu 229 gatunków roślin. Odkrycie to wpłynęło istotnie na poglądy geologów na temat dziejów Tatr i stało się przesłanką istotnie zmieniającą poglądy na trzeciorzęd i czwartorzęd.

Żródło: Marta Michałowicz-Kubal i Grzegorz Kubala: "Wokół Jeziora Czorsztyńskiego"


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 12 Lip 202016 °
15.6 °C13 Lip
18.1 °C14 Lip
21.3 °C15 Lip
15.7 °C16 Lip

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia