Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

ZADBAJMY RAZEM O NASZE POWIETRZE

Drodzy Mieszkańcy,

przypominamy, iż od 1 lipca 2017 roku na terenie województwa małopolskiego zaczęła obowiązywać Uchwała Antysmogowa uchwalona przez Sejmik Województwa Małopolskiego.Zgodnie z jej założeniami, wprowadza ona następujący zakres odnośnie używania oraz instalowania nowych źródeł ciepła:

- nie wolno spalać mułów i flotów węglowych (paliw gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego – ziarno 0-3 mm jest więcej niż 15%), oraz drewna  i biomasy o wilgotności powyżej 20% ( drewno przed spalaniem powinno być sezonowanie co najmniej 2 lata)

- jeśli posiadają Państwo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej 3 klasy to należy go wymienić do końca 2022 roku (kocioł taki można zastąpić: ogrzewaniem gazowym z miejskiej sieci, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel lub drewno które będą spełniać wymogi ekoprojektu).

- jeżeli posiadają Państwo w swoich domach kotły na węgiel lub drewno co najmniej klasy 3 lub 4, należy je wymienić do końca 2026 roku

- w przypadku kotłów na węgiel lub drewno klasy 5, można je używać bezterminowo

- w przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023, będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% ( dane te powinny być zawarte w dokumentacji technicznej lub instrukcji kominka lub pieca)

Co to są wymogi EKOPROJEKTU

Są to wymagania, które zostały określone jednolicie dla całej Unii Europejskiej i wprowadzają dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń minimalne normy emisji pyłu, tlenku węgla, organicznych zanieczyszczeń gazowych oraz tlenków azotu, a także normy efektywności energetycznej.

Przy zakupie nowego kotła zawsze warto upewnić się u sprzedawcy lub producenta czy urządzenie posiada certyfikat i spełnia wymagania ekoprojeku. Poniżej podajemy link do strony ze szczegółowym opisem dotyczącym wymagań ekoprojektu: https://powietrze.malopolska.pl/baza/wymagania-ekoprojektu-dla-urzadzen-grzewczych-na-paliwa-stale/Celem wymiany kopciuchów zostały uruchomione programy, które polegają na wspieraniu mieszkańców poprzez dotacje.

W Gminie Czorsztyn zostały zrealizowane programy dotacyjne dotyczące wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na nowego spełniające wymagania 5 klasy oraz ekoprojektu. Były to wymiany na kotły na ekogroszek oraz pellet.

 

CZYSTE POWIETRZE- NOWE ZASADY!!!!!!!

 

15.05.2020 r. została uproszczona procedura dotycząca uzyskania dotacji w Priorytetowym Programie Czyste Powietrze. Główne założenia, które zostały wprowadzone celem uproszczenia składania wniosków to:

- uproszczenie zasad przyznawania dotacji,
- krótszy czas rozpatrywania wniosków,
- uproszczenie wniosku o dotację,
- możliwość połączenia z programem „ Mój Prąd”,
- wysokość dotacji połączona z efektem ekologicznym,
- możliwość skorzystania z dotacji na termomodernizację, dla osób które wymieniły już źródło ciepła,
- wprowadzenie możliwości składania wniosków on-line za pośrednictwem portalu gov.pl,
- mocniejsza współpraca z gminami,

- wnioskodawcą może być osoba, której dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych,

Więcej informacji w temacie uzyskają Państwo na stronie internetowej:https://www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-priorytetowego-czyste-powietrze/

lub poprzez kontakt z pracownikiem Urzędu Gminy: Bartłomiej Czechowski tel. 18 275 00 70 wew. 108, e-mail: powietrze@ug.czorsztyn.pl

 Już dziś zachęcamy Państwa do wymiany swoich piecy w ramach obecnie obowiązujących programów.

 

Opr. Bartłomiej Czechowski

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 03 Gru 2021-5 °
-3.1 °C04 Gru
-1.0 °C05 Gru
-4.5 °C06 Gru
-5.7 °C07 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia