Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie o zachodzie słońca Zdjęcie w slajderze - Jezioro Czorsztyńskie z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Gora Wdżar zimąZdjęcie w slajderze - Aktywna zima tylko w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Stok narciarski w Kluszkowcach wieczorną porą. Zdjęcie w slajderze - Gmina Czorsztyn zimą Zdjęcie w slajderze -

XXII Konkurs Wiedzy o Pieninach

28 kwietnia br. w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych miała miejsce XXII edycja Konkursu Wiedzy o Pieninach.

Konkurs cieszy się od lat niesłabnącą popularnością. Podobnie, jak w ubiegłym roku, wzięło w nim udział łącznie 9 szkół. Do ZPO w Sromowcach Niżnych przybyli przedstawiciele szkół podstawowych z Krośnicy, Grywałdu, Krościenka n/D, Szczawnicy, Szlachtowej, Kluszkowiec, Kacwina oraz Sromowiec Wyżnych. Nie zabrakło oczywiście również reprezentantów gospodarzy.

Impreza rozpoczęła się krótkim programem artystycznym, w którym występujący zachęcali do dbania o środowisko, w szczególności do utrzymywania czystości najbliższego otoczenia i segregowania odpadów.

Po przypomnieniu zasad konkursu, uczniowie przystąpili do pisania testów w trzech kategoriach: klasa III, klasy IV-VI: część przyrodniczo-geograficzna i historyczno-etnograficzna. Uczniowie musieli się wykazać dużą wiedzą na temat legend, zamków i kościołów pienińskich, a także historii Sromowiec, które w tym roku świętują 700-lecie lokacji. Padły też pytania o podział Pienin, charakterystyczne zwierzęta i rośliny.

Po wysiłku intelektualnym uczniowie zostali zaproszeni przez organizatorów na mały poczęstunek, a następnie na prezentację projektu edukacyjnego zrealizowanego przez uczniów gimnazjum w Sromowcach. Projekt pt. „Jak pogodzić tradycję z nowoczesnością. Potrawy Sromowiec dawniej i dziś” miał wymiar wielozmysłowy. Odbiorcy mieli okazję nie tylko zobaczyć i usłyszeć, jak wyglądały potrawy kiedyś, ale mogli również poczuć ich zapach i skosztować.

Po wystąpieniu gimnazjalistów nastąpiła kolejna prezentacja, ty razem prac nadesłanych na konkurs fotograficzny „AGD naszych przodków”. Tematyka konkursu wpisywała się w zakres wiedzy obowiązującej do części teoretycznej XXII KWoP. Należało bowiem wykonać fotografię dawnego sprzętu domowego lub gospodarczego wraz z opisem do czego służył, a także czym współcześnie został zastąpiony. Wpłynęło łącznie 38 prac. Nagrody główne otrzymali, za zdobycie:

I miejsca- Malwina Zachwieja, z kl. III a Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy

II- Wojciech Regiec, z kl. III Szkoły Podstawowej w  Sromowcach Niżnych

III- Mateusz Hamerski, z kl. III a Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy

Wyróżniono też pracę Patryka Dydy, ucznia ze szkoły Podstawowej w Kacwinie.

Podsumowania konkursu fotograficznego dokonała p. Grażyna Łabno, Dyrektor Zespołu.

Wreszcie nadeszła najbardziej oczekiwana chwila, czyli ogłoszenie wyników testu. Nagrody wręczyli przybyli na podsumowanie konkursu goście: p. Jadwiga Fudala- Sekretarz Gminy Czorsztyn oraz p. Dorota Zborowska- przedstawicielka Pienińskiego Parku Narodowego.

Wyniki w konkursie przedstawiały się następująco:

Kategoria - klasa III

        I.            miejsce – Wojciech Regiec , SP w Sromowcach Niżnych

      II.            miejsce – Kacper Janczy , SP w Kluszkowcach

    III.            miejsce – Judyta Sproch, SP w  Sromowcach  Wyżnych oraz Patryk Dyda, SP w Kacwinie

Część przyrodniczo – geograficzna (kl. IV-VI)

        I.            miejsce - Marzena Kukla , SP nr 1 w Szczawnicy

      II.            miejsce – Tomasz Opyd , SP w Krościenku

    III.            miejsce -  Alan Janczy, SP w  Sromowcach Wyżnych

Część  historyczno – etnograficzna (kl. IV-VI)

        I.            Tomasz Ligas, SP w Szlachtowej  

      II.            Marek Siedlarczyk , SP w Krościenku

      III.            Bartosz Kowalczyk, SP w Sromowcach Wyżnych

Nagrody ufundowali: Wójt Gminy Czorsztyn,  Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Pieniński Park Narodowy, Zarząd Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty we wsi Sromowce Niżne oraz Zarząd Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty we wsi Sromowce Wyżne, Pieniński Bank Spółdzielczy w Krościenku, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych,

Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy uczniom za uczestnictwo, opiekunom za przygotowanie podopiecznych i wszystkim sponsorom.

Zapraszamy za rok!


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 13 Lip 20209 °
11.2 °C14 Lip
13.2 °C15 Lip
10.8 °C16 Lip
10.5 °C17 Lip

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia