Zdjęcie w slajderze - Zamek CzorsztyńskiZdjęcie w slajderze - Spływ DunajcemZdjęcie w slajderze - Tor saneczkowyZdjęcie w slajderze - Trasy roweroweZdjęcie w slajderze - Tatry wysokieZdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w CzorsztynieZdjęcie w slajderze - Góralska tradycjaZdjęcie w slajderze - Piesze wędrówkiZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Strefa aktywnaZdjęcie w slajderze - Spływy kajakoweZdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Przystań żeglarskaZdjęcie w slajderze - Atrakcje zimowe

Warsztaty wypiekania moskoli

Moskole…. Przepis na pyszne ziemniaczane placki dotarł na Podhale podobno w czasie I wojny światowej wraz z jeńcami wracającymi z ruskiej niewoli. To oni, wypiekali je na prymitywnych paleniskach przykrytych blachą. W kuchni góralskiej królują od wielu lat i nieustannie radują podniebienia smakoszy.

            W remizie OSP w Maniowach zakończono nietypowe warsztaty wypiekania moskoli. Nietypowe, ponieważ nie były to tylko zajęcia kulinarne, które cieszą się w regionie dużą popularnością, a nauką procesu wytwarzania tych ziemniaczanych placków od podstaw.  

Pomysł na takie warsztaty zrodził się już dwa lata temu. Zależało nam na tym, żeby dzieci uczestniczyły w wypiekach moskola od A do Z” – mówi Katarzyna Dobrzańska autorka inicjatywy. I tak warsztaty rozpoczęły się od …przebieranek. Dzieci założyły stroje, które kiedyś były dziennym odzieniem, a następnie chwyciły za przetaki do przesiewania ziaren oraz cepy, którymi się je młóciło. Następnie pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach własnoręcznie zrobiły i upiekły moskole.

            „Inicjatywa jest godna pochwały, ponieważ odbywa się w drodze wolontariatu. Zarówno Pani Kasia, jak również Koło Gospodyń Wiejskich przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Maniowach zrealizowały ją charytatywnie. Jest to przykład pięknej inicjatywy społecznej” – chwali realizatorki projektu Artur Majerczak Dyrektor Gminnego Centrum Kultury.

            W warsztatach udział wzięło ok. 40 dzieci klas II –gich szkoły podstawowej w Maniowach.

                                                                                                 Opr. Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 19 Paź 20198 °
8.2 °C20 Paź
9.0 °C21 Paź
9.3 °C22 Paź
8.9 °C23 Paź

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia