Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

OPERA NA ZAMKU W CZORSZTYNIE

Miło nam poinformować iż decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny” otrzymało dotacje wysokości 30 tys.zł w ramach programu „Kultura Dostępna” na wystawienie opery w plenerze. Już w sierpniu br. na dziedzińcu ruin czorsztyńskiej warowni odbędzie się wystawienie opery pn: „Opera Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego". Jest to bardzo rzadko wykonywane dzieło polskiego XIX¬wiecznego kompozytora. Charakteryzuje się ono wieloma cechami, odnoszącymi się do rodzimej polskiej kultury, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. Spora część dzieła utrzymana jest w stylu narodowym, który przejawia się w polonezach, ludowych śpiewkach oraz dumkach. Libretto Józefa Wawrzyńca Krasińskiego nawiązuje do popularnych legend o białych damach, zamieszkujących polskie zamki i straszących nocą ich mieszkańców. Realizacja projektu "Opera Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda Karola Kurpińskiego" będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem organizowanym w Pieninach, gdzie nigdy jeszcze nie wystawiano plenerowo dzieła operowego.

Ważnym założeniem projektu jest pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu,w którym rozgrywa się akcja, oraz o czasie określonym przez fabułę (zmierzch). Jest to unikalne, oryginalne i innowacyjne ujęcie tematu, które naszym zdaniem zapewni duże powodzenie przedsięwzięcia. Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są młodzi studenci Akademii Muzycznej w Krakowie tj.Pani Ewa Marta Zachwieja ze Szczawnicy ¬(w operze jako solistka, mezzosopran ) studentka 1-go roku studiów magisterskich Śpiewu Solowego, Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz; dwukrotnie uczestniczyła w warsztatach wokalnych im. Lotty Lehmann w Perlebergu, w Niemczech, podczas, których otrzymała wyróżnienie.W Polsce swe umiejętności wokalne doskonaliła również podczas licznych kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez: Ryszarda Karczykowskiego, Mariusza Kwietnia, Piotra Kusiewicza. Drugą inicjatorką jest Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa ¬ (w projekcie solistka,sopran) Studentka 2-go roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka III miejsca i wyróżnienia w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Gliwicach. Brała udział w kursach mistrzowskich śpiewu solowego, prowadzonych przez m.in. Mariusza Kwietnia, Ryszarda Karczykowskiego, Piotra Kusiewicza i Rose Marie Landry oraz kursach aktorskich prowadzonych m.in przez Michała Znanieckiego, Ireneusza Krosnego i Bogdana Renczyńskiego.W 2015roku debiutowała w Operze Krakowskiej w spektaklu "Opera bez ograniczeń"; współpracuje z krakowskim środowiskiem chóralnym, m.in. z Chórem Polskiego Radia.

Te dwie energiczne kobiety wzięły sprawy w swoje ręce, rozeznały teren, potrzeby i z ogromnym zapałem przystąpiły do pracy. Celem programu do którego aplikowało stowarzyszenie wraz ze studentami jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Nasze działania w projekcie popularyzują dziedzictwo o znaczeniu narodowym i poszerzają dostęp do oferty kulturalnej obszaru pienińsko-gorczańskiego oraz charakteryzują się wysoką wartością edukacyjną i artystyczną. Planowane wydarzenie umożliwi mieszkańcom obszaru LGD zapoznanie się z formą sztuki operowej, do której na co dzień mamy utrudniony dostęp. Ponadto będzie to znacząca promocja ruin zamku w Czorsztynie oraz całego regionu pienińskiego. Partnerami projektu są Pieniński Park Narodowy w Krościenku, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Galeria Krzywa Jabłonka w Szczawnicy oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Na tym jednak nie koniec, gdyż chcemy partnerstwo rozszerzyć o gminy pienińsko-gorczańskie.

Koordynator projektu
Krystyna Kubik - Zarząd LGD „ Gorce-Pieniny”

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 08 Gru 2021-7 °
-3.8 °C09 Gru
-1.0 °C10 Gru
-4.7 °C11 Gru
-2.8 °C12 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia