Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie o zachodzie słońca Zdjęcie w slajderze - Jezioro Czorsztyńskie z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Gora Wdżar zimąZdjęcie w slajderze - Aktywna zima tylko w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Stok narciarski w Kluszkowcach wieczorną porą. Zdjęcie w slajderze - Gmina Czorsztyn zimą Zdjęcie w slajderze -

Łącznie w ponad trzech tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyła się kolejna edycja wydarzenia „Narodowe Czytanie”. Podobnie jak w minionych latach, tak i teraz czytano także w Gminie Czorsztyn.

Na ósme Narodowe Czytanie para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - wybrała osiem lektur. Jak zaznaczył prezydent „(…) uczą nas one, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie  wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii."

 W Gminie Czorsztyn „Narodowe Czytanie” odbyło się w Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych. Wydarzenie rozpoczęła Dyrektor placówki Pani Grażyno Łabno wraz z Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kluszkowcach Panią Joanną Bator, które powitały uczestników jak również przybyłych gości.

 Spotkanie z lekturą rozpoczęli uczniowie, którzy czytali kolejne rozdziały noweli : „Dymu” , „Katarynki” czy „Sachem”. Następnie Pani Dorota Plewa odczytała zebranym List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent  podkreślał, że piękno polskiej literatury ma moc, by jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Po uroczystym odczytaniu wspomnianego listu głos zabrał Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn, który odczytał rozdział „Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej. Czynny udział w spotkaniu wzięli również radni Gminy Czorsztyn czytając wybrane przez parę Prezydencką nowele.

 Po zakończeniu spotkania na uczestników wydarzenia czekał  poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach Niżnych, nauczycieli oraz pracowników gminnych bibliotek.

 Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a w roku minionym  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Poniżej odsyłamy Państwa do strony Prezydenta, gdzie pobrać można list z okazji tegorocznej edycji wydarzenia:

https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/list-prezydenta/

Opr. Aneta Markus

zdj. archiwum biblioteki


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 07 Cze 202016 °
17.8 °C08 Cze
13.0 °C09 Cze
14.6 °C10 Cze
16.5 °C11 Cze

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia