Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Koncepcja budowy II etapu Szlaku wokół Tatr

Koncepcja budowy II etapu Szlaku wokół Tatr jako projektu flagowego zaakceptowana!

Początek wiosny i sezonu rowerowego przynosi dobre wiadomości dla wszystkich wielbicieli dwóch kółek. Budowa Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr będzie kontynuowana. W dniu 31 marca Komitet Monitorujący Programu INTERREG V-A PL-SK 2014-2020 zatwierdził koncepcję budowy II etapu Szlaku wokół Tatr jako projektu flagowego. Oznacza to, że partnerzy projektu do końca czerwca mogą przedłożyć pełną dokumentację projektową, która zostanie sprawdzona i po pozytywnej decyzji jesienią będzie mogła zostać podpisana umowa o dofinansowanie projektu.

Partnerem wiodącym w projekcie pt. Historyczno-kulturowo-przyrodniczy Szlak wokół Tatr-etap II jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY. Partnerami realizującymi działania inwestycyjne jest 10 samorządów z Polski i ze Słowacji: Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Gmina Szaflary, Gmina Łapsze Niżne i Gmina Czorsztyn oraz miasta Spiska Bela, Kieżmark, Stara Lubowla, Liptowski Mikulasz i Trstena. Projekt zakłada wybudowanie w latach 2016-2018 ponad 60 km kolejnych ścieżek rowerowych. Zrealizowana zostanie cała wschodnia część Szlaku po stronie polskiej oraz kolejne odcinki po stronie słowackiej. Po stronie polskiej kontynuacja Szlaku będzie prowadzić od Miasta Nowy Targ na wschód przez Gminę Szaflary, Gminę Nowy Targ, Gminę Łapsze Niżne do przejścia granicznego Kacwin-Wielka Frankowa. Gmina Czorsztyn wybuduje także pieniński odcinek ścieżki od Sromowiec Wyżnych do transgranicznej kładki na Dunajcu Sromowce Niżne-Czerwony Klasztor. Po stronie słowackiej partnerzy kontynuować będą budowę tras rowerowych od miejscowości Zdziar w kierunku Tatrzańskiej Kotliny i Spiskiej Białej, i dalej do Kieżmarku. Ponadto po stronie słowackiej powstaną kolejne odcinki Szlaku w Liptowskim Mikulaszu, Trstenie oraz odcinek Hniezdne-Stara Lubowla. Trasa Szlaku prowadzi zatem po terenach niezwykle atrakcyjnych turystycznie ze względu na dużą ilość zabytków, parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych atrakcji.

Działania inwestycyjne uzupełnione zostaną zintegrowanymi działaniami promocyjnymi i informacyjnymi. Będą one prezentować Szlak wokół Tatr wraz z jego najcenniejszymi walorami historycznymi, kulturowymi, przyrodniczymi i krajobrazowymi. Powstaną nowe narzędzia informacyjne dla użytkowników ścieżek rowerowych Szlaku wokół Tatr, udostępnione zarówno w atrakcyjnej formie, wykorzystującej nowoczesne interaktywne rozwiązania technologiczne, jak i w formie tradycyjnej.

Przypomnijmy, że Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to transgraniczne przedsięwzięcie zainicjowane w 2004 roku przez Związek Euroregion „Tatry” wraz z polskimi i słowackimi samorządami. Dotyczy ono budowy ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi, edukacyjnymi i biegowymi, która przebiega z Nowego Targu przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Po latach starań, przygotowania planów i dokumentacji przedsięwzięcie to doczekało się realizacji. W latach 2014-2015 trzynastu partnerów z Polski i ze Słowacji (Gmina Czarny Dunajec, Miasto Nowy Targ, Gmina Szaflary, Gmina Nowy Targ, Miasto Kiezmark, Obec Hladovka, Obec Huncove, Obec Liesek, Miasto Liptowski Mikulasz, Obec Nizna, Obec Sucha Hora, Miasto Trstena, Obec Vrbov) zrealizowały I etap tego przedsięwzięcia, którego efektem jest ponad 93 km tras rowerowych, parking, miejsca postojowe. Główna trasa I etapu Szlaku wokół Tatr prowadzi po dawnym nasypie kolejowym od miasta Nowego Targu przez Zaskale, Rogoźnik, Czarny Dunajec, Podczerwone do granicy ze Słowacją w Suchej Horze i dalej przez Hladovkę, Liesek do miasta Trstena. Wybudowano także odcinki Szlaku w Liptowskim Mikulaszu, Kieżmarku, Vrbovie i Huncovcach, Niżnej oraz dodatkowe pętle w Nowym Targu i w Czarnym Dunajcu. Wykonane dotychczas trasy, będące przykładem klasycznej i bezkolizyjnej drogi rowerowej cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rowerzystów, rolkarzy i pieszych. Dlatego Euroregion „Tatry” wspólnie z polskimi i słowackimi samorządami kontynuuje prace nad budową kolejnych odcinków Szlaku wokół Tatr, wyposażeniem go w infrastrukturę dla rowerzystów i narzędzia informacyjne. Powstaje unikatowa atrakcja turystyczna i wspólny transgraniczny produkt turystyczny – wielki szlak rowerowy umożliwiający aktywny wypoczynek, promujący zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych.

Szczegółowe informacje na temat I i II etapu Szlaku wokół Tatr znaleźć można na stronie internetowej www.szlakwokoltatr.eu

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 04 Gru 20210 °
-1.3 °C05 Gru
-1.4 °C06 Gru
-3.0 °C07 Gru
-5.1 °C08 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia