Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie o zachodzie słońca Zdjęcie w slajderze - Jezioro Czorsztyńskie z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Gora Wdżar zimąZdjęcie w slajderze - Aktywna zima tylko w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Stok narciarski w Kluszkowcach wieczorną porą. Zdjęcie w slajderze - Gmina Czorsztyn zimą Zdjęcie w slajderze -

Koło Gospodyń Wiejskich w Maniowach gotowe, by kształtować szacunek do własnej tradycji. Już niebawem ruszą zajęcia w ramach projektu „Moje i Twoje dziedzictwo”.

Gospodynie z Maniów nie tylko gotują, ale i edukują. Tym razem za cel obrały sobie edukację młodszych pokoleń w zakresie wiedzy nt. zwyczajów i obrządków rolniczych w ich własnych miejscowościach. „ (…) Pragniemy zainteresować dzieci i młodzież zdobywaniem wiedzy na temat przeszłości własnej miejscowości. Dzieci i młodzież na zajęciach doświadczy namiastki pracy w rolnictwie” – mówi koordynatorka zajęć Katarzyna Dobrzyńska.

W ramach środków, jakie Koło Gospodyń Wiejskich pozyskało z FunduszuInicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie”  edycja 2019 oraz Województwa Małopolskiego przeprowadzony będzie cykl warsztatów podczas, których uczestnicy projektu (łącznie 60 osób) zapoznają się z etapami powstawania chleba oraz sporządzania moskoli. Warsztaty obejmować będą zarówno część teoretyczną zatytułowaną „Od ziarenka do bochenka”, jak również praktyczną, podczas której dzieci i młodzież używając tradycyjnych przyrządów  (młynek żarnowy, przetaki i inne) samodzielnie wyrobią  i upieką moskole, ubiją masło czy przygotują kawę zbożową. Warsztaty odbywać się będą w budynku Domu Kultury w Maniowach.

Projekt potrwa do 15 października 2019 r. i zakończy się wykładem pt. „Stare Maniowy”, który obejmować będzie tematykę życia codziennego w tej części Maniów, która dzisiaj znajduje się na dnie Jeziora Czorsztyńskiego. Jak mówią pomysłodawczynie i realizatorki projektu Pani Czesława Królczyk oraz Pani Katarzyna Dobrzyńska głównym celem projektu jest zapoznanie dzieci i młodzieży z dziedzictwem kulturowym oraz integracja międzypokoleniowa, do której jak mają nadzieję realizatorki, dojdzie podczas realizacji warsztatów.Wartość projektu to 7 500 zł, z czego kwota dofinansowania to 5 000 zł. Pozostałą kwotę stanowi wkład własny niefinansowy.

Opr. Aneta Markus

 

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 23 Lut 20206 °
-0.1 °C24 Lut
1.4 °C25 Lut
2.5 °C26 Lut
-0.9 °C27 Lut

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia