Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Kolejna edycja Dnia Latawca już za nami

Kolejna edycja Dnia Latawca już za nami. Tegoroczny konkurs pn. „W krainie baśni i legend” kolorowy, radosny…i pełen uśmiechów mimo deszczowej pogody !!!

  W niedzielne przedpołudnie piękne, ręcznie wykonane latawce wypełniły wnętrze czorsztyńskiej koliby mieszczącej się na terenie ośrodka „Czorsztyn-ski” w Kluszkowcach! Dzięki uprzejmości gospodarzy ośrodka impreza przebiegła w ciepłej ( dosłownie
i w przenośni) atmosferze wśród pirackich i dziecięcych okrzyków!

W konkursie udział mógł wziąć każdy, kto samodzielnie wykonał latawiec i w zeszłą niedzielę tj. 16 października 2016 r. stawił się w punkcie rejestracji uczestników. Kategorie wiekowe były rożne, przeważały jednak zespoły, które dumnie prezentowały wynik swojej pracy zespołowej. Latawce wykonane z różnych materiałów, mieniące się przepiękną paletą barw oraz wyposażone w długie ogony kolejno podlegały ocenie Jury w skład, którego weszli: Akiko Miwa – jedna z największych pasjonatek wiedząca o konstrukcjach latawcy niemal wszystko, Grażyna Łabno –Dyrektor ZPO w Sromowcach Niznych oraz Piotr Wotaszek Dyrektor Zespołu Szkół we Frydmanie.

Ze względu na deszcz latawce nie zdołały się wznieść na czorsztyńskie niebo, dlatego oceniono je pod względem staranności i wykonania a także nawiązania do tematyki konkursu, czyli baśni i legend każdej z gmin. Pomysłów nie brakowało! Na latawcowych grzbietach pojawiła się dostojna Brunchilda, Biała Dama strasząca na zamku, ale i Janosik z ciupaską
w dłoni! Precyzja i subtelność wykonania niektórych latawcy wprawiły w zachwyt zarówno samą komisję Jury jak i pozostałych uczestników.

W tym dniu jednak nie było przegranych! Każdy z uczestników obdarowany został nagrodami ufundowanymi zarówno przez organizatorów jak i sponsorów wspierających tą podniebną inicjatywę. Ponadto na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji
i smakołyków!

W tegorocznej edycji konkursu królowali piraci, którzy skutecznie angażowali całe rodziny w poszukiwania pienińskich skarbów, uczyli obecnych pirackich przyśpiewek i tańca a także wykonując z uczestnikami pirackie ozdoby włączyli ich do swej zbójeckiej załogi!

Organizatorzy pamiętali jednak i o cielesnych potrzebach swoich małych i większych piratów, dlatego na sali, co rusz pojawiały się kolejne przysmaki. Dzięki uprzejmości cukierni Państwa Kiedziuch Ciasteczka z Łapsz na sali pojawiły się pyszne babeczki, które dzieci same dekorowały i przyozdabiały, by ostatecznie je zjeść! Dla tych, którym pośród konkursowych emocji i zabaw zaburczało w brzuszkach posiłki w postaci ciepłego gulaszu, kanapek, domowego jabłecznika a także grillowanej kiełbaski zapewnili: Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Niedzicy pod okiem Pani Janiny Schlegel oraz Pani Ewelina Płachta-Krupa
i Państwo Anna i Tomasz Dziurdzikowie Zajazd Czorsztyński Maniowy.

Dodatkowo przedstawiciele firmy EM Greenland – producent mikroorganizmów ułatwiających regenerację gleby ufundował dodatkowe nagrody dla wszystkich, którzy szanują naturę i żyjąc z nią w zgodzie kompostują odpady domowe.

Po wręczeniu nagród Wójtowie obu Gmin tj. Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn oraz Jakub Jamróz Wójt Gminy Łapsze Niżne podziękowali wszystkim zebranym, a także wolontariuszom, których pomoc była nieoceniona, a następnie zachęcając wszystkich do wzajemnego poznawania tych dwóch pięknych gmin wymienili się symbolicznie publikacjami dotyczącymi legend i baśni pienińskich krain.

Po zakończeniu Dnia Latawca Wójtowie obu gmin wraz z Akiko Miwą oraz przedstawicielami firmy EM Greenland udali się nad Jezioro Czorsztyńskie, gdzie wspólnie wrzucili gliniane kule bokashi. Kule te używane są na wielkich i małych zbiornikach wodnych do przywracania równowagi biologicznej oraz poprawy jakości wody i używane są na całym świcie.

Troska o naturę jest główną ideą Światowego Dnia Latawca, który w drugą niedzielę października odbywa się, co roku na całym świecie. Wspólne wrzucanie kul bokashi do Jeziora Czorsztyńskiego stanowiło symboliczny gest, który podkreślał jak duże znaczenie w życiu obydwu gmin ma naturalne środowisko oraz krajobraz, który jest największym bogactwem każdej z nich.

Wszystkim sponsorom w tym: Pańswu Annie i Tomaszowi Dziurdzik z Zajazdu Czorsztyńskiego, Spółce „Czorsztyn-Ski” w Kluszkowcach, Polskiemu Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich na Dunajcu, Spółce Supersnow z/s w Maniowach, Stowarzyszeniu LGD Gorce-Pieniny, Willi Akiko z Harklowej, Agencji Reklamowej „Creativ” z Krośnicy, Zamek w Niedzicy, Państwu Kiedziuchom - Ciasteczka z Łapsz, Zasadniczej Szkole Zawodowej z Niedzicy a także Gminnemu Osrodkowi Kultury z Łapsz Niżnych serdecznie dziękujemy!

Do zobaczenia za rok, tym razem po drugiej stronie jeziora!

 

 

Opr. Aneta Markus
                         

 


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 03 Gru 2021-6 °
-3.1 °C04 Gru
-1.0 °C05 Gru
-4.5 °C06 Gru
-5.7 °C07 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia