Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Gulasz Czorsztyński oraz Krzun Wielkanocny decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Liście Produktów Tradycyjnych.

O procedurze, jaką uruchomiono w związku z wnioskowaniem o wpis lokalnych przepisów kulinarnych na Listę Produktów Tradycyjnych pisaliśmy w marcu br. ( tutaj ). Dzisiaj z przyjemnością informujemy, że Gulasz Czorsztyński oraz Krzun Wielkanocny zostały oficjalnie zatwierdzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako Produkty Tradycyjne.

Przypomnijmy króciutko, że na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafić mogą tylko te potrawy, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.  Metody te muszą być wykorzystywane minimum od 25 lat.  Jak informuje Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn „ (…)  wykonano sporą pracę, by udokumentować historię każdego z przepisów. Współpracowano z etnologiem Panią Dorotą Majerczyk oraz Dyrektor Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya Panią Barbarą Węglarz, a także przeprowadzono wiele rozmów ze starszymi gospodyniami, by spełnić ministerialne wymogi” .

Jak widać zmagania te zakończyły się sukcesem. Tym samym Gulasz Czorsztyński, który notabene delikatnym smakiem wciąż zyskuje uznanie kolejnych smakoszy imprez plenerowych, oraz Krzun Wielkanocny związany mocno z tradycją naszego regionu – oficjalnie zyskują nazwę Produktów Tradycyjnych.

Zarówno Dyrektorowi Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, jak również gospodyniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Czorsztyna oraz Sromowiec Niżnych serdecznie gratulujemy!

Opr. Aneta Markus

 

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 29 Lis 20214 °
-2.8 °C30 Lis
0.6 °C01 Gru
1.0 °C02 Gru
0.7 °C03 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia