Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Gmina Czorsztyn po raz kolejny oddała hołd tym, którzy polegli w walce o wolną Polskę

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po ciężkich latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków wreszcie odzyskaliśmy upragnioną suwerenność.

Podobnie jak w całym kraju również i w Gminie Czorsztyn świętowano w dniu wczorajszym odzyskanie niepodległości.  Uroczystości tradycyjnie odbyły się w sołectwie Kluszkowce i rozpoczęły mszą św. celebrowaną przez  Ks. Płk. Andrzej Guta – Proboszcza Parafii z Kluszkowiec. W kościele parafialnym, podczas mszy zaśpiewał miejscowy chór pod batutą Józefa Pańszczyka oraz zagrała orkiestra dęta z Maniów, z Panem Stanisławem Wojtaszkiem kapelmistrzem na czele.

Po mszy św. 14 pocztów sztandarowych w tym: jednostek straży pożarnych z terenu Gminy Czorsztyn, Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, oddziałów Związku Podhalan z Kluszkowiec oraz Maniów oraz Szkół Podstawowych z Kluszkowiec, Maniów, Sromowiec Niżnych oraz Sromowiec Wyżnych uformowało korowód, który w rytm utworów wygrywanych prze Orkiestrę Dęta przemaszerował pod Pomnik Orła. Miejsce to stanowiące symbol pamięci osób walczących o niepodległość w czasach zniewolenia co roku gromadzi nie tylko przedstawicieli samorządu, jednostek organizacyjnych, czy placówek szkolnych ale także mieszkańców pragnących w ten sposób oddać cześć Ojczyźnie.

Uroczystość rozpoczął Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, który powitał zebranych gości. Następnie po wspólnym odśpiewaniu hymnu głos zabrał Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach.

Cieszę, że tak licznie przybywacie Państwo co roku na tą uroczystość, że w oknach z roku na rok pojawia się więcej flag. Jesteśmy Polakami, i tą Polskość należy umieć w odpowiednim czasie manifestować”  nawoływał włodarz Gminy Czorsztyn.

Po uroczystej przemowie przypominającej historię Polski walczącej delegacje obecne podczas listopadowych obchodów złożyły wiązanki z kwiatów, które utworzyły biało-czerwony kopiec u stóp orła górującego na płycie pomnika.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w remizie Kluszkowiec, gdzie o oprawę artystyczną zadbał Zespół „Lubań” z Kluszkowiec, Laureaci Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, a uczniowie Szkoły Podstawowej z Maniów recytowali wiersze patriotyczne.

Organizatorzy uroczystości na zakończenie obchodów podziękowali wszystkim zgromadzonym za przybycie i świętowanie tak ważnego dla naszego narodu dnia.

 

                                                                                                          Opr. Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 03 Gru 2021-6 °
-3.1 °C04 Gru
-1.0 °C05 Gru
-4.5 °C06 Gru
-5.7 °C07 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia