Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie o zachodzie słońca Zdjęcie w slajderze - Jezioro Czorsztyńskie z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Gora Wdżar zimąZdjęcie w slajderze - Aktywna zima tylko w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Stok narciarski w Kluszkowcach wieczorną porą. Zdjęcie w slajderze - Gmina Czorsztyn zimą Zdjęcie w slajderze -

Gmina Czorsztyn oraz Gmina Krokowa nawiązują długofalową współpracę. W minioną sobotę samorządy uroczyście podpisały umowę partnerską.

14 września 2019 r. tj. w minioną sobotę w Komnacie Gościnnej w Zamku Czorsztyńskim samorządy Gminy Czorsztyn oraz Gminy Krokowo przypieczętowały deklarowaną wcześniej chęć nawiązania współpracy poprzez symboliczne podpisanie umowy partnerskiej.

 „ Kilka lat temu szukałem gminy w Polsce, z którą moglibyśmy nawiązać kontakt. Myślałem o Polsce centralnej, jednak tam znalazłem miejsca ładne, szukałem Gminy pięknej, i tak trafiłem do Państwa” rozpoczął z uśmiechem Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn wspominając początki wzajemnych relacji. Włodarz Gminy Czorsztyn zaprezentował obecnym następnie główne walory i atrakcje regionu oraz wyraził nadzieję, że dzień podpisania porozumienia będzie początkiem żywej i rozwijającej się współpracy : wymiany dzieci i młodzieży szkolnej, zespołów regionalnych oraz oznaczał będzie wzajemną promocję regionów.

Następnie głos zabrał Adam Śliwicki Wójt Gminy Krokowa, który tradycyjną gwarą charakterystyczną dla swojego regionu również życzył zarówno swojej Gminie jak i Gminie Czorsztyn realizacji wspólnych celów i zamierzeń. Po multimedialnej prezentacji Krokowa Wójtowie obydwu Gmin w towarzystwie Przewodniczących Rad Gmin wymienili się flagami samorządów, oraz uroczyście podpisali akt umowy partnerskiej.

Zgodnie z podpisanym dokumentem wspomniana powyżej współpraca dotyczyć będzie szczególnie dziedzin:

 1. Funkcjonowania samorządu gminnego – polegającą na wymianie doświadczeń w zarządzaniu.
 2. Edukacji - poprzez dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz nowoczesnymi rozwiązaniami w systemie edukacji. Gminy będą podejmowały działania mające sprzyjać nawiązywaniu kontaktów oraz realizacji programów wymiany młodzieży szkolnej.
 3. Kultury –wzajemne poznawanie dorobku kulturalnego i artystycznego poprzez organizowanie wspólnych przedsięwzięć.
 4. Sportu – poprzez udział w zawodach oraz wymianie grup sportowych.
 5. Życia społecznego – nawiązywanie kontaktów pomiędzy mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi.
 6. Życia gospodarczego - współpraca w różnych dziedzinach gospodarki.
 7. Promocji – wzajemne promowanie Gmin przy okazji wydarzeń oraz umieszczenie tablic z herbami informujących o wzajemnej partnerskiej współpracy.

Po złożeniu podpisów oraz symbolicznej wymianie pamiątek uczestnicy spotkania udali się na ruiny zamku, gdzie dzięki uprzejmości Pana Stanisława Złydaszka poznali historię zamku i jego kolejne losy.

Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele obydwóch samorządów w tym: Wójtowie, Zastępcy Wójta, Sekretarze jak również radni każdej z Gmin a także sołtysi sołectw Gminy Czorsztyn.

Opr. Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 15 Lip 202020 °
17.9 °C16 Lip
14.6 °C17 Lip
17.8 °C18 Lip
20.8 °C19 Lip

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia