Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Dożynki Gminne

 

 Święto plonów w tradycji Gminy Czorsztyn ma bardzo głębokie korzenie, a o tym, że potrafimy uczcić dorobek rolników mogli przekonać się wszyscy, którzy uczestniczyli w tegorocznych obchodach gminnych Dożynek. Niedziela 29 sierpnia 2021 roku w naszej gminie była świętem wszystkich rolników. Organizatorami Dożynek byli: Wójt Gminy Czorsztyn Pan Tadeusz Wach oraz Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, a starostami Dożynek: Sołtys wsi Kluszkowce Pan Wojciech Bednarczyk oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Julia Wojtaszek.

Msza dożynkowa odbyła się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Rafała Kalinowskiego w Kluszkowcach. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz do Remizy OSP Kluszkowce, gdzie miały miejsce uroczyste podziękowania oraz przegląd Wieńców Dożynkowych. Wójt wręczył nagrody za przygotowanie wieńców, których znaczenie jest następujące:

Wieniec dożynkowy Huba:

Wygląd wieńca nawiązuje do roku liturgicznego Świętego Józefa. Wieniec przedstawia obustronnie obraz św. Józefa, udekorowany jest kłosami zbóż, kwiatami. Zawiera napis „Święty Józefie, Opiekunie Rodziny, módl się za nami.”.

Wieniec dożynkowy Maniowy:

„Wieniec w kształcie korony z czterech rodzajów zbóż, ozdobiony kwiatami i ziołami.”

Wieniec dożynkowy Mizerna:

„Wieniec jest nawiązaniem do naszego Rektoratu i przedstawia Matkę Boską Różańcową. Wieniec zrobiony jest z kłosów zbóż, bukszpanu i kwiatów a w środku jest figurka Matki Boskiej Różańcowej.”

Wieniec dożynkowy Kluszkowce:

„Koń, który ciągnie za sobą wóz ze snopkami różnych zbóż. Gospodarz z gospodynią siedzą na snopkach i myślą już o wykopkach.”

Wieniec dożynkowy Czorsztyn:

„Kielich z Hostią.”

Wieniec dożynkowy Sromowce Wyżne:

„Wieniec w kształcie korony, na górze znajduje się krzyż. Przyozdobiony jest różnymi zbożami i kwiatami.”

Wieniec dożynkowy Sromowce Niżne:

Przedstawia „herb Sromowiec czyli dziewięćsił w kształcie serca. Wieniec wykonany jest ze zboża pszenicy, nasion dyni, fasoli zafarbowanych na kolory odpowiadające tym na hafcie znajdującym się na gorsecie góralskim”

Dożynkom towarzyszyła Orkiestra Dęta z Maniów pod batutą Pana Stanisława Wojtaszka oraz Kapela Zespołu „Lubań”.

W uroczystości brały udział liczne delegacje:Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, druhowie: OSP Huba, OSP Maniowy, OSP Mizerna, OSP Kluszkowce, OSP Czorsztyn, OSP Sromowce Wyżne, OSP Sromowce Niżne, Radni Gminy Czorsztyn, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Sołtysi wsi Huba, Maniowy, Mizerna, Kluszkowce, Czorsztyn, Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne, Księża Proboszczowie: ks. Proboszcz Krzysztof Piechowicz - Parafia Maniowy, ks. Rektor Roman Ciupaka – Parafia Mizerna, ks. Proboszcz o. Andrzej Gut – Parafia Kluszkowce, ks. Rektor Marian Giza – Parafia Czorsztyn, ks. Proboszcz Rafał Jurczasiak – Parafia Sromowce Wyżne, ks. Proboszcz Marek Kądzielawa – Parafia Sromowce Niżne oraz wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy.

Jeszcze raz dziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę i życzymy obfitych plonów w kolejnych latach.


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 07 Gru 2021-2 °
-6.9 °C08 Gru
-5.9 °C09 Gru
-2.4 °C10 Gru
-6.2 °C11 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia