Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Bogata oferta wydarzeń kulturowych w Gminie Czorsztyn. W miniony weekend zarówno na mieszkańców, jak i turystów czekała moc atrakcji, zarówno tych muzycznych, jak i kulinarnych.

W miniony weekend w Gminie Czorsztyn działo się sporo.  Już od czwartku do naszego regionu zaczęli zjeżdżać przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów zarówno z Polski, jak i ze Słowacji, by razem z nami wziąć udział w kolejnej edycji Konkursu Potraw Regionalnych oraz Bitwie Regionów, a także w pierwszej edycji organizowanych Targów Produktu Regionalnego i Górskiego.

Jako pierwsi zawitali do nas przedstawiciele Gminy Krokowo z Wójtem  Adamem Śliwickim na czele. Goście przybyli do nas z rycerską świtą, która wszystkich chętnych gościła strawą przyrządzaną nad paleniskiem oraz raczyła średniowiecznymi opowieściami. Wioska rycerska, która wyrosła  na terenie ośrodka Hotel Kinga Welness cieszyła się ogromnym zainteresowaniem podczas trwającej równocześnie obok imprezy.  W trakcie weekendu do Gminy Czorsztyn przybyła również delegacja z partnerskiego Tarnowa Podgórnego z Wójtem Tadeuszem Czajką na czele, Gminy Rogoźno, którą reprezentował Burmistrz Roman Szuberski  oraz delegacja z Gminy Kapusany ze Słowacji z Panią Starostą Slávką Gutekova na czele.

Dwudniowej imprezie towarzyszyła nie tylko piękna słoneczna aura, ale również wiele atrakcji i niespodzianek zarówno dla ducha, jak i ciała.  Tuż po oficjalnym rozpoczęciu imprezy podczas, którego Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn przywitał gości obecni ruszyli do obficie zastawionych stoisk z potrawami regionalnymi, które przygotowały wszystkie siedem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czorsztyn, jak również Gospodynie ze Słowacji. Potrawy regionalne, moskole z niedźwiedzim czosnkiem, racuchy
 z grochem, pierogi i inne miejscowe przysmaki znikały z pięknie przystrojonych stołów w zawrotnym tempie.  Nie sposób nie docenić trudu gospodyń, które mimo upału i zmęczenia nie tylko żwawo obsługiwały podchodzących smakoszy, ale jednocześnie prezentowały na scenie przygotowane scenki rodzajowe, których tematyka obejmowała zwyczaje polskiej wsi.

Trud ten został doceniony przez włodarza Gminy Czorsztyn, Wójta Tadeusza Wacha, który w podzięce za całokształt pracy oraz krzewienie kultury góralskiej wyróżnił każde z siedmiu Kół Gospodyń Wiejskich wręczając Paniom Bony Pieniężne tej samej wartości. Ponadto w imieniu Starosty Powiatowego nagrody rzeczowe wręczył Kołom Bogusław Waksmundzki Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego oraz Rafał Jandura Członek Zarządu Powiatu.

Ponadto Małopolska Izba Rolnicza wyróżniła oraz wręczyła upominki gościom prezentującym strawę rycerską tj. Gminie Krokowo oraz potrawy pochodzenia słowackiego tj. Paniom z Gminy Kapusany.

Równolegle do Konkursu Potraw toczyła się bitwa Regionów organizowana przez KOWR, w której udział wzięło łącznie 10 uczestników, w tym m.in. KGW Maniowy, Czorsztyn, Ochotnica Dolna, Lubcza czy Kościelisko. Jury, które smakowało i oceniało zaprezentowane potrawy miały nie lada zakąskę, gdyż każde z dań miało w sobie coś charakterystycznego jednak ku radości miejscowych ostatecznie wygrało Koło Gospodyń Wiejskich z Czorsztyna ze swoim Czorsztyńskim Gulaszem z kopytakami. Potrawa zachwyciła Jury subtelnym smakiem, który zapewnił paniom maksymalnie wysokie noty.

Podczas trwania całej imprezy na terenie ośrodka Hotel Kinga Welness odwiedzić można było stoiska wystawców w tym stoisko: KRUS Kraków, Powiatu Nowotarskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, MIR – stoisko z miodem, Uniwersytetu Rolniczego, który wcześniej poprowadził prelekcję nt. programu żywieniowego czy Małopolskiej Izby Rolniczej.

Plac przed hotelem Kinga tętnił życiem. Stoiska z potrawami, stoisko LGD Gorce Pieniny oraz Gminy Czorsztyn, gdzie bezpłatnie nabyć można było mapy z atrakcjami regionu, pomalować dzieciom twarze oraz łapać olbrzymie bańki mydlane …oj działo się tego dnia na czorsztyńskim podwórku. 

Na scenie natomiast występowali kolejni artyści, prezentujący muzyczny repertuar.  Na scenie wystąpili m.in. : Zespół Folkowy Hajnica z Ochotnicy Dolnej, Muzyka Karpat Andrzeja Budz, Zespół z Kapusan ze Słowacji oraz Zespół z Lubczy. Ogromne zainteresowanie wśród uczestników imprezy wzbudził pokaz mody góralskiej „Ze strojem przez pokolenia”. Moderator Katarzyna Dobrzyńska  wzbudziła ciekawość widowni opowiadając o typologii prezentowanych strojów, które jednocześnie na scenie prezentowali członkowie zespołu „Mali Maniowianie”.  Po tradycyjnych strojach przyszedł czas na nowoczesność, a na wybiegu w roli modeli wystąpiła młodzież z Czorsztyna oraz Szczawnicy prezentując stroje folkowe zaprojektowane przez Martę Polaczyk. Całość pokazu zorganizowały Aneta Węglarz oraz Dominika Szczepaniak.

Po pokazie przyszedł czas na gwiazdę wieczoru , którą tym razem był Jerzy Kryszak – znany aktor, satyryk przyciągnął na miejsce imprezy tłum turystów oraz lokalnych mieszkańców. Zmierzch, piękna sceneria, w jakiem zorganizowano imprezę, zadowoleni i rozochoceni goście, a także goście hotelowi oglądający wydarzenie z jacuzzi umiejscowionego przed hotelem nadawały imprezie niezwykłego wakacyjnego klimatu i niepowtarzalnej atmosfery.

Całość kulturowych wydarzeń w Gminie Czorsztyn domknęła przysłowiowa wisienka na torcie, którą była Opera „Zamek na Czorsztynie” , która dosłownie oczarowała publiczność w niedzielny ciepły wieczór. Opera „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomor i Wanda kompozytora Karola Kurpińskiego zaprezentowała została w ruinach czorsztyńskiego zamku. Organizatorem tego niezwykłego duchowego wydarzenia była Lokalna Grupa Działania Gorce Pieniny, która pozyskała fundusze  na ten cel z MKiDN w ramach programu Kultura Dostępna.

Podczas imprezy obecni byli również Posłowie na Sejm Anna Paluch oraz Edward Siarka.

W trakcie imprezy odbyła się loteria na rzecz OSP Czorsztyn. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oraz Radna Gminy Czorsztyn poprzez zorganizowaną zbiórkę wspierali działalność Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Szczawnicy.

Weekend w Czorsztynie stanowił niezwykle atrakcyjny czas, zarówno dla mieszkańców, jak również przebywających tutaj turystów. Organizatorzy wydarzeń kulturowych, jak również właściciel obiektu Hotel Kinga Welness w Czorsztynie, gdzie odbyła się impreza stanęli na wysokości zadania i dołożyli wszelkich starań, aby kulturowy zawrót głowy, jaki miał miejsce w Czorsztynie zakończył się sukcesem.

Opr. Aneta Markus

Zdjęcia: Grzegorz Gaj


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 07 Gru 2021-2 °
-6.9 °C08 Gru
-5.9 °C09 Gru
-2.4 °C10 Gru
-6.2 °C11 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia