Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Nietuzinowy benefis, nietuzinkowego lutnika- 30 lecie pracy artystycznej Jana Batora.

„Bo te pasje były dwie, ale przede wszystkim to lutnictwo. To dało się polubić naprawdę i wciągnęło od razu” tak o swojej pasji życiowej opowiada sam artysta.  Jan Bator, którego instrumenty wykorzystywane są przez muzyków w USA, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Japonii i wielu innych krajach obchodził benefis pracy artystycznej, który w miniony piątek odbył się na głównej sali w Zajeździe Czorsztyńskim w Maniowach.

Benefis zorganizowany został przez Wójta Gminy Czorsztyn, Dyrektora Centrum Kultury Czorsztyn oraz samego artystę. Na podsumowanie 30 lecia pracy artystycznej lutnika zjechało wielu gości. Począwszy od kolegów ze szkolnej ławy, najbliższych sąsiadów i rodziny po gości ze szkół muzycznych i Filharmonii Wrocławskiej.  Benefis połączony został z wystawą instrumentów lutniczych oraz prelekcją na temat tworzenia skrzypiec, którą wygłosił prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu Pan Andrzej Łapa wieloletni kolega lutnika.

Jan Bator słuchał wykładu z uśmiechem na twarzy, któż jak nie on o budowie skrzypiec mógłby wiedzieć więcej. Sam, jako lutnik wielokrotnie uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach i wystawach lutniczych m.in. w Rosji, Włoszech czy Luksemburgu. Teraz, siedząc na specjalnie przygotowanym dla artyście fotelu spokojnie wysłuchiwał wykładu oraz utworów wygrywanych dla niego przez dzieci i młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, Łącku oraz Żegocina. Tę ostatnią szkołę reprezentował Dyrektor Tomasz Cudejko, który wraz z synem wykonał utwór autorstwa Jana Sebastiana Bacha „Koncert na dwoje skrzypiec d-moll”. Muzycznym zwieńczeniem wieczoru był występ przedstawicieli Filharmonii Muzycznej z Wrocławia; Panów Dariusza Blicharskiego oraz Andrzeja Woźnica, którzy na skrzypcach wykonanych przez naszego artystę zaprezentowali fragment koncertu muzyki filmowej, by następnie uroczyście odegrać tradycyjne sto lat!

Po wspólnym toaście przyszedł czas na życzenia i gratulacje: „Jestem dumny, że przyszło mi mieszkać i pracować na terenie, który jest nie tylko piękny krajobrazowo, ale który zamieszkują tak zdolni i wyjątkowi ludzie” . Tymi słowy Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn rozpoczął gratulacje oraz życzenia skierowane do lutnika Jana Batora. Następnie słowa uznania i gratulacje złożyli koledzy i koleżanki z klasy maturalnej, byli współpracownicy, miejscowi artyści ludowi, przedstawiciele Rady Gminy Czorsztyn z Przewodniczącym Stanisławem Chmielem na czele, sołtysi, rodzina oraz pozostali zaproszeni goście.

Podczas całej uroczystości nie zabrakło naturalnie tradycyjnej nuty góralskiej, o którą zadbały kapele: „Lubań” z Kluszkowiec, „Białopotocanie” oraz dzieci i młodzież z zespołu „Mali Maniowianie”.

Benefis miał wyjątkowy charakter, jednak innego mieć nie mógł, gdyż sam artysta tworzy wyjątkowe instrumenty. Z nich zaś hen daleko, po całym świecie płyną nuty, które wzruszają i radują ludzkie serca i dusze.

 

                                                                                                                      Opr. Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 07 Gru 2021-2 °
-6.9 °C08 Gru
-5.9 °C09 Gru
-2.4 °C10 Gru
-6.2 °C11 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia