Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie o zachodzie słońca Zdjęcie w slajderze - Jezioro Czorsztyńskie z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Gora Wdżar zimąZdjęcie w slajderze - Aktywna zima tylko w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Stok narciarski w Kluszkowcach wieczorną porą. Zdjęcie w slajderze - Gmina Czorsztyn zimą Zdjęcie w slajderze -

5-te zawody pn. „Rodzinne granie w Śmieciobranie”

Rodzinne Granie w śmieciobranie już za nami! Poniżej małe podsumowanie wielkiej imprezy!

Trudno w to uwierzyć, ale za nami już 5-te zawody pn. „Rodzinne granie w Śmieciobranie”. Nasza akcja, którą rozpoczęliśmy już 5 lat temu, znacznie się zmieniła w tym czasie. Poszerzony został obszar objęty sprzątaniem, dołączyło do nas wiele nowych, wspierających osób, nawiązaliśmy współpracę z drugą stroną jeziora i poszerzyliśmy ofertę warsztatów, które odbywają się w przerwie podsumowana wyników zawodów. Jedno pozostaje niezmienne, czyli specyficzna i przyjazna atmosfera podczas całej imprezy.

Zatoka w Mizernej, wokół której koncentruje się całe wydarzenie, to bardzo urokliwe miejsce. A jak do tego dodamy jeszcze sympatycznych gospodarzy Yacht Clubu, który po raz kolejny gościli nas na swojej przystani, idealną pogodę na imprezę plenerową, grupę ludzi z pasją, którzy swój wolny czas poświęcili, aby wszystko zgrać i przygotować… to wychodzi całkiem sympatyczna mieszanka.

W tym roku podczas Śmieciobrania gościliśmy również wyjątkowego gościa – panią Akiko Miwa. Pani Akiko od samego początku naszej przygody ze Śmieciobraniem bardzo nas wspiera i dopinguje, a w tym roku dodatkowo znalazła czas i chęci, aby do nas osobiście przybyć. I tak w przerwie na liczenie worków odbyły się niecodzienne warsztaty, które dotyczyły alternatywnych i w 100% ekologicznych metod wykorzystywania odpadów kompostowych. Tych w każdym domu nie brakuje, a co ciekawe Japończycy znaleźli świetny sposób, aby je szybko i skutecznie rozkładać, dodatkowo wzbogacając swoje rośliny w ogrodach w cenny nawóz. Wspólnie z Panią Akiko dzieci wykonały specjalne kule Bokashi, czyli mieszankę gliny oraz otrębów z dodatkiem efektywnych mikroorganizmów. W sobote tj. 30 kwietnia 2016 r. wrzucimy je wspólnie do jeziora. Mają one wspomóc nasz zbiornik w samoistnym oczyszczaniu się. Dzieci wspaniale włączyły się w zajęcia proponowane podczas warsztatów – w młodych siła i nadzieja na przyszłość.

Podczas naszej imprezy został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Potwór ekologiczny”. Wszystkim dzieciom, które przygotowały prace bardzo dziękujemy! Potwory, małe i duże w bardzo sugestywny sposób zachęcały do dbałości o naszą przyrodę i pięknie zdobiły budynek przystani. Wkrótce zwycięskie prace zawisną w naszych miejscowościach, aby przypominać, o tym, że warto dbać o naturę i o tym, jak bardzo zdolni i pomysłowi są ich autorzy!

Chciałabym wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczną akcję serdecznie i z serca podziękować! Lista darczyńców oraz wolontariuszy jest bardzo długa i ograniczę się jedynie do tego, aby powiedzieć, że to nasze wspólne dzieło! Każdy z was dodał od siebie cegiełkę, dzięki czemu z roku na rok udaje nam się tworzyć coraz bardziej zadbaną okolicę. Aż miło iść teraz na wiosenny spacer, brzegami jeziora i cieszyć się tym pięknem niezmąconym leżącymi wszędzie śmieciami. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom zawodów, za wasz czas, dobre chęci, kawał dobrej roboty w zbieraniu śmieci. Z roku na rok jest ich na szczęście coraz mniej, co bardzo nas cieszy i tylko utwierdza w przekonaniu, że Śmieciobranie to dobry pomysł!

Opracowanie: Kasia Burak-Pearce


Poniżej, krótkie podsumowanie, dotyczące statystyk i zwycięzców konkursu plastycznego:

 • zaangażowanych 135 osób
 • zebrano prawie 300 worków śmieci: Gmina Czorsztyn- 164, Gmina Łapsze - 111,
 • kajaki - 20 worków

1 miejsce drużyna (Gmina Czorsztyn) - 24 worki - strażacy
1 miejsce drużyna (gmina Łapsze Niżne) - 35 worków - strażacy

Rodziny Wielopokoleniowe:
1. Gmina Czorsztyn - rodzina z różnicą 56 lat
1. Gmina Łapsze Niżne - drużyna z różnicą 35 lat

Zwycięzcy konkursu plastycznego:

dzieci młodsze:
1. Dawid Fąfrowicz i Julia Janczy
2. Ania i Ewa Mroszczak
3. Ania Jamróz i Iwonka Malitorys
4. Zusia i Krzyś Jucha
5. Daria Rychtarczyk i Martyna Kałafut

dzieci starsze:
1. Kasia Sas i Gabrysia Plewa
2. Karina Jarosz i Magda Kapołka
3. Martyna Chryc i Natalia Mszanik
3. Jakub Myśliwiec i Jan Gurczak

Opracowanie: Natalia Niemiec


Członkowie Stowarzyszenia SPRĘŻYNA Centrum Edukacji Nieformalnej serdecznie dziękują wszystkim tym, którzy wsparli nas w tegorocznej edycji zawodów Śmieciobrania, a byli to: Gmina Czorsztyn, Gmina Łapsze Niżne, Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy, Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych, Yacht Club Nowy Targ, Lasy Państwowe w Krościenku n/Dunajcem, Pieniński Park Narodowy, Willa Akiko, Szkoła Językowa Norint David Pearce, Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne, Piekarnia Łapszanka, Cukiernia Tomaszewski, Fundacja Rozwoju Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Maniowach, Ochotnicza Straż Pożarna w Maniowach, Ochotnicza Straż Pożarna w Łapszach Niżnych, Pizzeria Ferajna, Stowarzyszenie LGD Gorce-Pieniny, Termy Bania, Turtrek, Zajazd Czorsztyński, Wodne Pogotowie Ratunkowe, Zamek Niedzica, Sołtys wsi Mizerna.

Serdecznie dziękujemy!


ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 16 Lip 202010 °
11.8 °C17 Lip
10.2 °C18 Lip
12.2 °C19 Lip
12.6 °C20 Lip

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia