Zdjęcie w slajderze - Masyw Trzech Koron Zdjęcie w slajderze - Kładka pieszo-rowerowa na Dunajcu. Sromowce Niżne. Zdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w Czorsztynie we mgle. Zdjęcie w slajderze - Jesienne wycieczki w Gminie CzorsztynZdjęcie w slajderze - Ścieżka roerowa wokół Jeziora CzorsztyńskiegoZdjęcie w slajderze - Zamek w Czorsztynie. Zdjęcie w slajderze - Kamienne piwniczki. Osada Turystyczna Czorsztyn w Kluszkowcach. Zdjęcie w slajderze - Jesień pod Hubką. Zdjęcie w slajderze - Rejsy widokowe po Jeziorze Czorsztyńskim. Zdjęcie w slajderze - Widok z Góry Wdżar w Kluszkowcach. Zdjęcie w slajderze - Zachód słońca nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Zdjęcie w slajderze - Kluszkowce z lotu ptaka Zdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowo-piesza wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Historia stroju podhalańskiego, pokazy bartnicze a także scenki rodzajowe z życia na podhalańskiej wiosce. Tematyczny festyn w Maniowach gratką zarówno dla miejscowych, jak również przybyłych turystów.

Miniona niedziela, mimo że pochmurna i deszczowa nie zdołała popsuć planów organizatorów sportowo – kulturalnego wydarzenia, jakim był festyn w Maniowach.  Na początek imprezy przewidziano sporo sportowych emocji i adrenaliny, której zebranym dostarczył mecz rozegrany między LKS „Wolski-Lubań Maniowy” oraz NKP Podhale Nowy Targ. Po zaciekłej sportowej walce Puchar Podhala trafił do ekipy NKP Podhale Nowy Targ, która wynikiem
3 : 1 odniosła niekwestionowane zwycięstwo.

Ze względu na niesforną aurę dalsza część imprezy przeniesiona została do miejscowej remizy, gdzie oficjalnie otwarto imprezę a Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn oraz Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn powitali zebranych gości.

Festyn ten był prawdziwą skarbnicą wiedzy nt. kultury oraz tradycji podhalańskich.  W jego trakcie dr Stanisława Trebunia-Staszel etnolog oraz znawczyni regionalizmu przedstawiła zebranym ciekawą historię stroju podhalańskiego. Prowadząca wyjaśniła, że dzięki ikonografii, opisom i zachowanym elementom można wyodrębnić kilka wyraźnych etapów rozwoju ubioru regionalnego. Pierwszy przypada na XVIII w. i I poł. XIX  w., drugi – na II poł. XIX w., trzeci – na pierwsze lata XX w., czwarty obejmuje okres międzywojenny, piąty trwa do dziś, a używany obecnie strój nie jest tylko formą skostniałą, ale ciągle żywą i podlegającą procesowi ewolucji.

Ten punkt programu ciekawy był nie tylko dla ucha, ale i dla oka, gdyż każdy z omawianych strojów został zaprezentowany oraz szczegółowo omówiony. W rolę modeli i modelek wcieliły się dzieci oraz dorośli z zespołu „Mali Maniowianie” jak również Panie  z Koła Gospodyń Wiejskich z Maniów. Notabene  zarówno Zespół, jak również Koło podczas festynu uroczyście obchodzili 25 -lecie istnienia. Z tej właśnie okazji Wójt Gminy jak również Dyrektor CKG Czorsztyn wręczyli na ręce Kierownik Zespołu Katarzyny Dobrzyńskiej oraz Czesławy Królczyk  Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach symboliczne kwiaty oraz listy gratulacyjne dziękując za dotychczasową działalność na rzecz lokalnej społeczności. Życzenia oraz upominki dla koleżanek z koła przekazały także pozostałe gospodynie z sołectw Gminy Czorsztyn.

Po pokazie mody góralskiej ukazanej na przestrzeni lat, zebrani obejrzeć mogli scenkę rodzajową z życia w  góralskiej wiosce przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich. Zarówno pokaz jak i odegrana scenka wzbudziła żywe zainteresowanie obecnych.

Podczas festynu zaprezentowali się również przybyli na festyn goście z Osięcin. Nowoczesne aranżacje muzyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej jak również Zespół „Howerna”
z miejscowości Piwniczny Zdrój zadbały o oprawę muzyczną oraz odpowiedni nastrój. Imprezę zakończono tradycyjnie dyskotekę, która trwała do późnych godzin nocnych.

Podczas imprezy goście skosztować mogli potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Maniowach, obejrzeć pokaz bartniczy przygotowany przez Stanisława Sukiennika oraz zakupić los, z którego dochód przeznaczony zostanie na działalność szanownych Jubilatów.

                                                                                                          Opr. Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 20 Sty 20200 °
-0.8 °C21 Sty
0.5 °C22 Sty
-2.7 °C23 Sty
-2.7 °C24 Sty

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia