Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Dzień Gaździny z kapustą w roli głównej, czyli jak bawiły się Koła Gospodyń Wiejskich podczas kolejnej edycji Dnia Gaździny w Gminie Czorsztyn.

W minioną sobotę w remizie OSP w Hubie obyła się kolejna, bo II edycja Dnia Gaździny w Gminie Czorsztyn. Posiady, na które zjechały się gospodynie z wszystkich siedmiu Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy zorganizował Tadeusz Wach  Wójt Gminy Czorsztyn oraz Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Czorsztyn w podziękowaniu za całoroczną współpracę oraz promocję regionu.

Bardzo często chwalę się działalnością naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Cieszę, się że z takim zapałem oraz sercem prezentujecie Panie naszą Gminę” – mówił z uśmiechem Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn podczas oficjalnego rozpoczęcia posiadów. Także Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Czorsztyn dziękował  gaździnom za codzienną współpracę wręczając symbolicznie pudełko czekoladek na ręce Przewodniczących Kół.

Jak na gaździny przystało nawet podczas posiadów nie zabrakło chęci do popisów kulinarnych. Na każde z kół czekała bowiem beczka oraz kilka główek kapusty, która niewątpliwie królowała tego wieczoru. Koła wydelegowały spośród siebie reprezentantkę, która następnie ochoczo wskoczyła do beczki i zabrała się do deptania kapusty. Podczas całej procedury deptania kapusty każde z kół zdradzało tajniki jej przygotowania. Niemal każde nieco różniły się w sposobie przyprawiania jednak niezmiennie wspólnym mianownikiem pozostawała…własna noga. Zarówno panie, jak również pozostali uczestnicy imprezy; radni, sołtysi oraz zaprzyjaźnieni z gospodyniami strażacy bawili się świetnie, a wesołe okrzyki oraz salwy śmiechu rozlegały się wokół budynku remizy.

Podczas posiadów zorganizowano również mały konkurs w tzw. kruzeniu kapusty na czas. Mimo konkurencji i tutaj gaździny wykazały się dystansem i poczuciem humoru. Te z Kół Gospodyń, które uwinęły się najszybciej zostały nagrodzone zestawem porcelany ufundowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy Kraków, którego przedstawiciele również uczestniczyli w spotkaniu. Najszybsze kolejno okazały się gospodynie z Kół Gospodyń; w Hubie, Maniowach i Kluszkowcach.

Spotkanie, jak na posiady przystało przedłużyło się do późnych godzin wieczornych i obfitowało w pozytywną energię, która dosłownie wibrowała w powietrzu.

 

Zdjęcia i tekst: Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 06 Gru 20210 °
-2.9 °C07 Gru
-3.0 °C08 Gru
-0.8 °C09 Gru
-1.6 °C10 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia