Zdjęcie w slajderze - Zamek CzorsztyńskiZdjęcie w slajderze - Spływ DunajcemZdjęcie w slajderze - Tor saneczkowyZdjęcie w slajderze - Trasy roweroweZdjęcie w slajderze - Tatry wysokieZdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w CzorsztynieZdjęcie w slajderze - Góralska tradycjaZdjęcie w slajderze - Piesze wędrówkiZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Strefa aktywnaZdjęcie w slajderze - Spływy kajakoweZdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Przystań żeglarskaZdjęcie w slajderze - Atrakcje zimowe

Rolnicy z Gminy Czorsztyn podziękowali za tegoroczne plony podczas uroczystości Gminnych Dożynek w Mizernej.

W minioną niedzielę, 31 sierpnia, na zielonych łąkach przed remizą w Mizernej odbyły się obchody święta plonów sołectw Gminy Czorsztyn.  Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.30 uroczystym przemarszem, a następnie mszą w kościele w Mizernej celebrowaną przez Ks. Stanisława Marszałka.

Po uroczystej Mszy Św. z Bożym błogosławieństwem korowód, w pochodzie którego znalazły się m.in. delegacje druhów z gminnych jednostek pożarniczych, odział Związku Podhalan Maniowy i Kluszkowce oraz Koła Gospodyń Wiejskich z wieńcami dożynkowymi dumnie przemaszerował w rytm dźwięków wygrywanych przez Orkiestrę Dętą z Maniów na  miejsce uroczystości.

Tam, imprezę rozpoczęto tradycyjnie od dzielenia się chlebem. Mieszkańców oraz gości powitał Wójt Gminy Tadeusz Wach oraz sołtys miejscowości Władysław Mikołajczyk. „Dożynkowe Święto to czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby było z czego dożynkowy chleb upiec i, aby go sprawiedliwie podzielić. I chyba nie ma lepszego miejsca niż Mizerna, aby mówić o sile, jaką daje współpraca i umiejętność jednoczenia się wokół wspólnego celu” mówił sołtys miejscowości witając uczestników uroczystości. Chleb połamał włodarz Gminy Tadeusz Wach, który dziękował rolnikom za ich szacunek do pracy na roli i życzył pomyślnych i obfitych plonów w przyszłych latach.

W trakcie imprezy dożynkowej Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Czorsztyn zaprezentowały wykonane przez siebie wieńce. Każdy z nich inny, oryginalny, a to w formie chleba, a tow kształcie dzwonów kościelnych...każdy wykonany mozolną pracą, w każdym czuć pasję oraz serce.  Trud ich wykonania oraz precyzja z jaką panie wykonały te małe dożynkowe arcydzieła został doceniony przez Wójta Gminy Czorsztyn, który na ręce każdego Koła przekazał nagrodę pieniężną  w wysokości 500 zł.

Między podziwianiem wieńcy dożynkowych a  smakowaniem regionalnych smakołyków, notabene również przygotowanych przez gospodynie, uczestnicy wydarzenia obejrzeli prezentacje oraz występy artystyczne, jakie na tę okoliczność zapewnił organizator imprezy. Na deskach sceny wystąpili m.in.: Orkiestra Dęta z Maniów pod batutą Pana Stanisława Wojtaszka, zespół regionalny „Mali Maniowanie”, Kapela Romska „Tibor Band” ze Słowacji, urocze siostry z zespołu „N.E.M.” ze Sromowiec Wyżnych, Zespół „Beti&Bobas Show” oraz Zespół „Folk Power Music”.

Uroczystości dożynkowe były ostatnią plenerową imprezą w letnim kalendarzu imprez Gminy Czorsztyn. Do zobaczenia za rok.

 

                                                                                                          Opr. Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 24 Wrz 201917 °
13.2 °C25 Wrz
13.5 °C26 Wrz
15.1 °C27 Wrz
16.4 °C28 Wrz

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia