Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Z kulturą na wesoło…Góralska sztuka, muzyka i jodło, czyli o Dniach Kluszkowiec słów kilka.

„Projekt dofinansowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Tegoroczne Dni Kluszkowiec rozpoczęto u podnóża Góry Wdżar, w przepięknej scenerii Wąwozu Papieskiego. Mszę odprawianą tradycyjnie na kamiennym ołtarzu celebrował Ks. Marcin Skowronek. Msza Św. odbyła się z udziałem pocztu sztandarowego Oddziału Związku Podhalan z Kluszkowiec oraz Chóru Parafialnego Kluszkowce pod batutą Józefa Pańszczyka oraz mieszkańców okolicznych miejscowości i turystów. Po mszy św.
sołtys wsi Wojciech Bednarczyk zaprosił obecnych na festyn w miejscowym amfiteatrze.

            Tam, wraz z Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Janiną Plewą uroczyście otworzyli imprezę życząc publiczności przyjemnych doznań oraz dobrej zabawy. Tej sprzyjała zarówno aura, jak również atrakcje przygotowane przez organizatorów. Podczas, gdy starsza część publiczności skupiła swoją uwagę na koncercie uczestników warsztatów wokalno-gitarowych najmłodsi ustawili się w długiej kolejce do stoiska Stowarzyszenia LGD Gorce Pieniny, gdzie na ich twarzach powstawały kolorowe wzory i maski. Łąka przy szkolnym amfiteatrze szybko zapełniła się tygrysami, wróżkami czy motylami podskakującymi na dmuchanych zamkach
i przyszkolnym placu zabaw.

            Program tegorocznej imprezy mocno naznaczony był góralską tradycją i kulturą. Po wdzięcznym występnie najmłodszych członków zespołu „Lubań” z Kluszkowiec oraz ich starszych kolegów górali z zespołu „Syćko Gro” z Maniów przyszedł czas na sztukę
w góralskim wydaniu.  Spektakl „Portki” zaprezentowany przez gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich z Kluszkowiec jak równiej „Dezerterzy i Baby” Regionalnego Zespołu Teatralnego z Bukowiny Tatrzańskiej zaprezentowano widowni w ramach projektu „Teatralny Babiniec”, który przy współpracy z GCK został zrealizowany przez Stowarzyszenie LGD Gorce Pieniny z siedzibą w Krościenku.

            Jako pierwsze wystąpiły gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich z Kluszkowiec. Do sztuki gospodynie przygotował Bartłomiej Koszarek Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury oraz członek Regionalnego Zespołu Teatralnego. Ku uciesze widowni panie doskonale wcieliły się w rolę góralskich gospodarzy przyjmujących u siebie miastowego gościa.

Po ich występie ze sztuką „Dezerterzy i Baby” zaprezentował się Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Była to komedia miłosna
o perypetiach górali, dezerterów z austriackiego wojska mieszkających w małej dolince w lesie. Babskie intrygi i zwyki starych kawalerów wywołały wśród publiki wybuchy śmiechu i gromkie brawa na koniec spektaklu.

W międzyczasie na tych, którzy popróbować chcieli regionalnych przysmaków czekały panie z KGW z Kluszkowiec z suto zastawionym stołem, na którym znalazły się moskole, chleb ze smalcem i skwarkami i inne miejscowe przysmaki.

Dzień Kluszkowiec zakończył się w rytmach skocznej muzyki i odgłosach dobrej zabawy. Najpierw rozochoconej publiczności przygrywał zespół „WAKS” potem zaś do późnej nocy o odpowiednią temperaturę na parkiecie dbał Dj.                                                                                                                                                                                                         

 Opr. Aneta Markus

 

 

 


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 13 Sie 202021 °
26.3 °C14 Sie
17.4 °C15 Sie
16.8 °C16 Sie
24.9 °C17 Sie

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Jakość powietrza

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia