Zdjęcie w slajderze - Zamek CzorsztyńskiZdjęcie w slajderze - Spływ DunajcemZdjęcie w slajderze - Tor saneczkowyZdjęcie w slajderze - Trasy roweroweZdjęcie w slajderze - Tatry wysokieZdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w CzorsztynieZdjęcie w slajderze - Góralska tradycjaZdjęcie w slajderze - Piesze wędrówkiZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Strefa aktywnaZdjęcie w slajderze - Spływy kajakoweZdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Przystań żeglarskaZdjęcie w slajderze - Atrakcje zimowe

Gminne manewry strażackie „Wiosna 2016”

W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku w Sromowcach Niżnych przeprowadzono Gminne manewry strażackie „Wiosna 2016”. Tego rodzaju ćwiczenia jednostek OSP z terenu Gminy Czorsztyn odbywają się 2-razy w roku: na wiosnę i jesienią. Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie stanu wyszkolenia strażaków i stanu sprzętu strażackiego, tj. działania autopomp w samochodach pożarniczych, motopomp oraz stanu armatury i węży strażackich.

Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przed szkołą. Dh. Krzysztof Regiec - Komendant Gminny złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o gotowości zastępów OSP do ćwiczeń a następnie przedstawił dowódcom zastępów OSP plan i założenia do ćwiczeń. W planie ćwiczeń założono następujący scenariusz ćwiczenia.

W schronisku „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych, w pokoju na I – szym piętrze wybuch pożar. Wewnątrz budynku o dużym zadymieniu znajdują się 3 nieprzytomne osoby. Należy podjąć działania ewakuowania osób nieprzytomnych z budynku i udzielenia I - szej pomocy medycznej oraz ugaszenia pożaru.

Do akcji zostały wezwane wszystkie zastępy OSP z terenu Gminy Czorsztyn. Na miejsce pożaru, jako pierwsza przybyła jednostka miejscowej OSP Sromowce Niżne. Następne docierające jednostki OSP zostały kierowane przez dowódcę akcji ratowniczej do wyznaczonych rejonów akcji. Z jednostek wyposażonych w maski i aparaty tlenowe, wydzielono cztery roty do ewakuowania osób z pensjonatu, pozostałym zastępom wyznaczono zadanie zbudowania półtorakilometrowej linii gaśniczej od punktu czerpania wody na Dunajcu do pensjonatu „Trzy Korony”.

Do akcji ewakuowania osób z pensjonatu, pierwsi ruszyli strażacy OSP Sromowce Niżne, następnie strażacy OSP Sromowce Wyżne, OSP Maniowy i jako ostatnia rota OSP Kluszkowce. W sumie wyniesiono cztery osoby z zagrożonego miejsca; w tym trzy osoby nieprzytomne i czwartą, która zasłabła podczas akcji. W bezpiecznym miejscu, udzielono poszkodowanym I-szej pomocy medycznej aż do przyjazdu zespołu medycznego.

Pozostałe zastępy OSP gasiły pożar w schronisku. Wodę dostarczoną do gaszenia rozdzielono w końcowym etapie na cztery prądy wody. Samochody ratowniczo-gaśnicze jednostek OSP, uczestniczących w ćwiczeniach posiadają beczki na wodę o łącznej pojemności 36 metrów sześciennych.

Po założonym ugaszeniu pożaru, zastępy OSP udały się na miejsce zbiórki, gdzie komendant gminny złożył ponownie meldunek Wójtowi Gminy o zakończeniu ćwiczeń.

Opracowanie: Mieczysław Niemiec


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 14 Paź 201923 °
21.6 °C15 Paź
12.8 °C16 Paź
17.4 °C17 Paź
17.7 °C18 Paź

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia