Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Konkurs Potraw Regionalnych uczniów szkół naszej gminy

04 grudnia 2008 roku w Gminnym Centrum Kultury w Kluszkowcach odbył się Konkurs Potraw Regionalnych, organizowany w ramach projektu „Odnajdźmy siebie, by nie wstydzić się, skąd jesteśmy”, który opracowało dla szkół gimnazjalnych i starszych klas szkół podstawowych z terenu Gminy Czorsztyn Gminne Publiczne Gimnazjum w Maniowach, uzyskując od Małopolskiego Kuratorium Oświaty dofinansowanie w wysokości 65 908zł.

Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań kulinarnych i popularyzacja potraw naszego regionu.

W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z naszej gminy. Każdą placówkę reprezentował zespół 5-osobowy, którego zadaniem było przygotowanie stoiska z potrawami, dekoracjami oraz występu artystycznego. Każda z drużyn stanęła na wysokości zadania i zaprezentowała potrawy charakterystyczne dla swojej miejscowości i naszego regionu. Na stołach królowały więc: kwaśnica na żeberku, moskole, sołdra, dziadki, fizoły ze śliwką, kapusta, gałuski.

Oceny stanowisk dokonała komisja w składzie: p. Janina Plewa- szefowa GCK, p. Grzegorz Watycha- wicewójt Gminy Czorsztyn, p. Małgorzata Piątek- radna Gminy Czorsztyn. Trudne zadanie stanęło przed komisją, która w czasie burzliwych obrad przyznała pierwsze miejsce Gimnazjum w Sromowcach Niżnych, a pozostałe zespoły nagrodziła miejscem drugim. Degustacja potraw dostarczyła zaproszonym gościom tematów do rozmów o regionie, o dawnych tradycjach, o zwyczajach. W oczekiwaniu na werdykt komisji, grupa dziewcząt z Gimnazjum w Maniowach zaprosiła publiczność do wspólnego śpiewania. I tak dały się słyszeć starodawne, ale i nowsze pieśni i piosenki góralskie. Na zakończenie przewodnicząca komisji podsumowała konkurs, wyrażając nadzieję, że tradycyjne potrawy naszego regionu nie zaginą.

Należy dodać, iż konkurs został poprzedzony warsztatami kulinarnymi, na których dzieci i młodzież uczyły się przyrządzać potrawy regionalne.

Tekst: Danuta Kopytko
Zdjęcia: W.P.


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 04 Gru 20210 °
-1.3 °C05 Gru
-1.4 °C06 Gru
-3.0 °C07 Gru
-5.1 °C08 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia