Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Uroczystość Otwarcia Kładki na Dunajcu w Sromowcach Niżnych

12 sierpnia 2006 roku drewniana wisząca kładka połączyła polski i słowacki brzeg rzeki u stóp Trzech Koron. W ten sposób zakończono prawie stuletnie starania mieszkańców Sromowiec Niżnych i Czerwonego Klasztoru o budowę przejścia między ich miejscowościami. - Już w 1914 roku rada Sromowiec pisała, że potrzebna jest kładka, i wysłała w tej sprawie posłańca do namiestnika we Lwowie, ale wtedy nic nie wskórano. Wstęge uroczyście przeciął wójt gm. Czorsztyn Lech Janczy wrac z marszałkiem woj.małopolskirgo Januszem Sepiołem i ich słowackimi partnerami.

120-metrową konstrukcję bez przęseł zaprojektował prof. Jana Biliszczuk, znawca mostów drewnianych w Polsce. Szeroka na 2,5 m zawisła 6 m nad wodą na dwóch filarach. Kosztowała ponad 2,5 mln zł, które pochodzą głównie z funduszy europejskich i czorsztyńskiego samorządu. Słowacy dołożyli kilkadziesiąt tysięcy euro. Dzięki kładce powstała atrakcyjna pętla turystyczna wiszący łącząca Drogę Pienińską wzdłuż Dunajca (od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru) z trasami górskimi na Sokolicę i Trzy Korony. Przejście dostępne jest wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.

Inwestorem budowy pn: „Budowa kładki rowerowo – pieszej na rzece Dunajec łączącej miejscowości Sromowce Niżne w Gminie Czorsztyn (RP) i Czerwony Klasztor na Słowacji (RS)” jest Gmina Czorsztyn, jak główny finansujący. Budowa była współfinansowana z Programu Współpracy Przygranicznej Phare Polska – Słowacja 2003 Schemat Wsparcia Infrastruktury Okołobiznesowej, jak również przez Województwo Małopolskie, Preszowski Samosprawny Kraj i Sołectwo Czerwony Klasztor.

Festyn z okazji otwarcia kładki na Dunajcu łączącej Polskę i Słowację był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach Programu Interreg III A Polska-Republika Słowacka za pośrednictwem Euroregionu „Tatry".


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 07 Gru 2021-2 °
-3.3 °C08 Gru
-0.3 °C09 Gru
-0.1 °C10 Gru
-1.5 °C11 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia