Zdjęcie w slajderze - Zamek CzorsztyńskiZdjęcie w slajderze - Spływ DunajcemZdjęcie w slajderze - Tor saneczkowyZdjęcie w slajderze - Trasy roweroweZdjęcie w slajderze - Tatry wysokieZdjęcie w slajderze - Ruiny Zamku w CzorsztynieZdjęcie w slajderze - Góralska tradycjaZdjęcie w slajderze - Piesze wędrówkiZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Strefa aktywnaZdjęcie w slajderze - Spływy kajakoweZdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Przystań żeglarskaZdjęcie w slajderze - Atrakcje zimowe

Uroczystość Otwarcia Kładki na Dunajcu w Sromowcach Niżnych

12 sierpnia 2006 roku drewniana wisząca kładka połączyła polski i słowacki brzeg rzeki u stóp Trzech Koron. W ten sposób zakończono prawie stuletnie starania mieszkańców Sromowiec Niżnych i Czerwonego Klasztoru o budowę przejścia między ich miejscowościami. - Już w 1914 roku rada Sromowiec pisała, że potrzebna jest kładka, i wysłała w tej sprawie posłańca do namiestnika we Lwowie, ale wtedy nic nie wskórano. Wstęge uroczyście przeciął wójt gm. Czorsztyn Lech Janczy wrac z marszałkiem woj.małopolskirgo Januszem Sepiołem i ich słowackimi partnerami.

120-metrową konstrukcję bez przęseł zaprojektował prof. Jana Biliszczuk, znawca mostów drewnianych w Polsce. Szeroka na 2,5 m zawisła 6 m nad wodą na dwóch filarach. Kosztowała ponad 2,5 mln zł, które pochodzą głównie z funduszy europejskich i czorsztyńskiego samorządu. Słowacy dołożyli kilkadziesiąt tysięcy euro. Dzięki kładce powstała atrakcyjna pętla turystyczna wiszący łącząca Drogę Pienińską wzdłuż Dunajca (od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru) z trasami górskimi na Sokolicę i Trzy Korony. Przejście dostępne jest wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.

Inwestorem budowy pn: „Budowa kładki rowerowo – pieszej na rzece Dunajec łączącej miejscowości Sromowce Niżne w Gminie Czorsztyn (RP) i Czerwony Klasztor na Słowacji (RS)” jest Gmina Czorsztyn, jak główny finansujący. Budowa była współfinansowana z Programu Współpracy Przygranicznej Phare Polska – Słowacja 2003 Schemat Wsparcia Infrastruktury Okołobiznesowej, jak również przez Województwo Małopolskie, Preszowski Samosprawny Kraj i Sołectwo Czerwony Klasztor.

Festyn z okazji otwarcia kładki na Dunajcu łączącej Polskę i Słowację był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach Programu Interreg III A Polska-Republika Słowacka za pośrednictwem Euroregionu „Tatry".


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 17 Paź 20198 °
9.9 °C18 Paź
8.8 °C19 Paź
9.6 °C20 Paź
10.3 °C21 Paź

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia